Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP’li Başaran: Leyla Güven’in Durumu Kritik

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran Leyla Güven'in durumuna ilişkin Mecliste yaptığı basın toplantısında, Güven'in durumunun kritik aşamada olduğunu vurgularken "Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir" dedi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Abdullah Öcalan üzerindeki tercit son bulsun” diyerek 70 gündür açlık grevi eylemi yapan Leyla Güven’in durumuna ilişkin mecliste basın toplantısı düzenledi.Toplantıda HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Ebru Günay ve Kemal Bülbül de yer aldı.

Başaran mecliste gerçekleştirdiği toplantıda şunları söyledi; “Leyla Güven 8 Kasım tarihinden beri tamı tamına 70 gündür açlık grevinde. Leyla Güven DTK Eşbaşkanı, Hakkari Milletvekili, yani bu Parlamento’nun bir üyesi, Hakkari’nin iradesi. Hakkari’de binlerce kişinin oyu ile seçilmiş, kendi politik duruşunu, taleplerini ifade etmek için bu Meclis’te seslerini yükseltmesi için seçilen bir arkadaşımız. 70 gündür bedeninden başka ellerinden başka bir argüman olmadığı için, çok haklı çok meşru bir talebi duyurmaya çalışıyor. Leyla Güven ve onlarca cezaevinde yüzlerce kişi  -şu an itibariyle 240’ı aştı- çok önemli bir şeyi talep ediyorlar.”

‘Tecrit Türkiye’nin Geleceğine Yöneliktir’

Başaran konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sayın Öcalan, Türkiye’ye teslim edildikten sonra 20 yıldır mutlak tecrit altında. Ama bu tecrit AKP-MHP ittifakı ile savaş konseptinden sonra derinleşerek kendisini göstermektedir. Sayın Öcalan 2011 yılından beri avukat, 2015 yılında beri heyet görüşü, bu son görüşme sayılmazsa aile görüşü de yaptırılmamaktadır. Bu tecrit sadece İmralı’da sayın Öcalan şahsında değil, onun şahsında bütün topluma, bütün gençlere, Türkiye’nin ortak geleceğine yönelik konulmuş bir tecrittir.”

Leyla Güven’e 70 gün içerisinde sadece Türkiye’den değil, tüm dünyadan gelen bir destek olduğunu belirterek “Filistin’den, dünyanın başka yerlerine kadar Leyla Güven’in bu sesine destek gelirken, üyesi olduğu bu Parlamento’dan hiçbir tepki yok. Ne iktidar blokundan ne de yasamadan bununla ilgili bir cümle kuruldu.” diye konuştu.

‘Açlık Grevi Yokmuş Gibi Davranan Bu Meclis Yok Hükmündedir’

Meclisten hiç bir tepkinin gelmediğini kaydeden Başaran “Böyle bir eylem hiç yokmuş gibi, Leyla Güven 70 gündür açlık grevi yapmıyormuş gibi, onlarca cezaevinde aralarında Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce tutsak açlık grevinde değilmiş gibi günlük çözümlerle bu meclis yürütülmeye çalışılıyor. Bu Meclis’in varlık gerekçesi toplumun geleceğini, Türkiye halkının taleplerini gerçekleştirmektedir. Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir” ifadelerini kullandı.

Leyla Güven Kritik Aşamada

Sözlerini Leyla Güven’in sağlık durumuna dikkat çekerek devam ettiren Başaran “Leyla dünden beri mide krampları, tansiyon düşüklüğü, ışığa ve kokuya aşırı hassasiyet, bulantı hissi, uyumama durumu ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte sıvı alımında zorluk yaşamaktadır. Kritik aşama sıvı alımının yapılmaması ile başlar. Bu kritik noktada herkesin kendi cephesinde bir müdahale etme yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır. Aksine kendi üyesinin talebine bu kadar sessiz kalan Parlamento bunun altında kalacak demektir. Bu kritik evrede Leyla Güven’in bu kritik aşamasında herkesi sorumluluğa ve bu talebi karşılamaya davet ediyoruz. Leyla Güven hukuksuz ya da olmayacak bir şey talep etmiyor. Leyla Güven, haklı-meşru ve Türkiye toplumunun geleceğine katkı sunacak bir talebi dillendirmektedir” şeklinde konuştu.

‘Leyla Güven’inin Başına Geleceklerden İktidar ve Parlamento Sorumludur’

Leyla Güven’e karşı kayıtsızlıktan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Başaran “Aksine Leyla Güven’in başına geleceklerden, bu talebi yok kabul eden iktidar, Parlamento ve hepimiz sorumluluk altında kalacağız. Leyla Güven’in tek bir talebi vardır, son açıklaması ile bunu ifade etmiştir. Sadece bir kez aile ferdinin Sayın Öcalan ile görüşmesi tecridin kırıldığı anlamına gelmemektedir. Tecrit bir sistem olarak toplum üzerinde yürütülmektedir. Bir sistem, bir yönetme biçimi olarak iktidar tarafından kabul edilmiş ve gün be gün hepimiz üzerinde derinleştirilmektedir. Bu mutlak tecridin derhal kaldırılması için bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bunu sadece Leyla Güven’in talebi gibi değil, milyonların talebi olarak, milyonların sözcüsü olan bizlerin, bu ülkenin 3’üncü büyük partisinin meclisin ikinci büyük muhalefet partisinin talebi olarak söylüyoruz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.