Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kiraz Şahin’in Bıraktığı Yerden: İsmail Şahin’e Ne Oldu ?

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 720'inci haftasında Beyoğlu Belediyesi temizlik işlerinde çalışan, 18 Ocak 1996 tarihinde iş başı yaptıktan sonra bir daha geri dönmeyen DİSK Genel İş üyesi İsmail Şahin’in akıbetini sordu.

YAZIYOR- Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 720’inci haftasında Beyoğlu Belediyesi temizlik işlerinde çalışan, 18 Ocak 1996 tarihinde iş başı yaptıktan sonra bir daha geri dönmeyen DİSK Genel İş üyesi İsmail Şahin’in akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 720’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek istemesi bir kez daha polislerce engellendi. Eylem öncesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokak, polislerce ablukaya alınırken, Cumartesi Anneleri, buna rağmen bina önünde toplandı. Eylemde, üzerinde kaybedilen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giyen Cumartesi Anneleri, kayıpların fotoğraflarını açtı.

Eylemin başlangıcında 4 yıl önce hayatını kaybeden kayıp yakını Kiraz Şahin’in hastaneden Cumartesi Anneleri’ne gönderdiği ses kaydı dinletildi.

‘İki acımız bir arada’

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, bugün mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’in ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlatarak “Bugün iki tane acımız bir arada. Ama biz acılarımızı bir kenara bırakıp mücadelemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çünkü bizim mücadelemiz farklı bir mücadeledir” dedi. Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini duyuran Tosun, “Galatasaray bizim için mezar taşıdır. Kiraz’la yan yana otururken çocuklarımız fotoğrafların üzerine uyuyordu. O çocukların elini tutup götüreceğimiz bir mezar taşımız olmadığı için Galatasaray Meydanı bizim için önemli bir meydan” diye ifade etti.

Kiraz Şahin: Ben adaletsizlikten ölüyorum

Ölmeden önce Kiraz Şahin’in “Asla ve asla kimse demesin ki ben kanserden ölüyorum. Ben bu ülkede adaletsizlikten ölüyorum” sözlerini hatırlatan Tosun, “Bu ülkede adalet olsaydı belki Kiraz ölmezdi” dedi. Kayıplarından ve mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini kaydeden Tosun, kayıplarının hesabını ülkeyi yönetenlerden sormaya devam edeceklerini vurgulayarak “Kayıplarımız nerede?” dedi.

“İsmail Şahin’e ne oldu?”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltlarında Kayıplara Karşı Komisyon adına hazırlanan basın metnini Cumartesi Anneleri adına Besna Tosun okudu. Basın metninde İsmail Şahin’in kaybediliş süreci şöyle aktarıldı:

“36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. DİSK Genel-İş üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30’da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı. Temizliğe İstiklal Caddesi ile başlayan araç on birinci nokta olan Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiğinde iş arkadaşları İsmail Şahin’in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile Beyoğlu Belediyesi’ne başvurdu. İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayı araştırmalarını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin’in akıbetinin soruşturulmasını istedi. Aile tüm başvurularına rağmen dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıklarını bütün girişimler sonuçsuz kaldı. Devlet etkili bir soruşturma yapma, olayda sorumluluğu olanları ortaya çıkarma yükümlülüğünü yerine getirmedi. İsmail Şahin’in başına ne geldiği bugüne kadar öğrenilemedi. Kayboluşunun 23. yılında Kiraz Şahin’in bıraktığı yerden soruyoruz: İsmail Şahin’e ne oldu?”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.