Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

KESK kime oy vereceklerini açıkladı

KESK 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere ilişkin tavrını açıklayarak, destekleyecekleri yönetim anlayışını paylaştı.

KESK, yaptığı basın toplantısı ile 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin tutumunu açıkladı. KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik; katılımcılığı ve şeffaflığı gözeten, taşeronlaşmaya karşı çıkan ve kamusal hizmetleri herkes tarafından ulaşılabilir, laik, nitelikli, eşit, parasız ve anadilinde sunan adaylara oy verilmesini savunduklarını belirtti.

KESK Merkez Yürütme Kurulu yerel seçimlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, yerel seçimlerin genel seçim havasında geçeceğini ifade ederek, “Bu seçimlerde sadece yerel yöneticiler seçilmeyecek aynı zamanda ‘yeni’ başkanlık sisteminin onaylanıp onaylanmadığının da referandumu olacaktır” dedi. OHAL sürecinde ve sonrasında AKP’nin yerel yönetimlerin idari tasarruflarını tek merkezde topladığını belirten Bozgeyik, kayyım politikası ile toplumsal mücadelenin bastırılmaya çalışıldığını, halkın seçme ve seçilme hakkının elinden alındığını dile getirdi. Bozgeyik, yapılan yol ve tünellerin kamu hizmeti diye sunulduğunu belirterek “AKP, yerel yönetimleri de ihaleler eliyle yandaşların zengin edildiği, kayırmacılık ve torpille akrabaların işe alındığı bir çeşit ‘arpalık’tan ibaret görmektedir” dedi.

 

‘Kadınların Daha Fazla Söz Aldığı, Ekolojik Sorunlara Duyarlı Yerel Yönetimler’

Yerel yönetimlerde karar alma süreçleri başta olmak üzere tüm süreçlerin halkla birlikte planlaması gerektiğini söyleyen Bozgeyik; adil, eşitlikçi, laik, demokratik, şeffaf ve katılımcı yerel yönetim anlayışının hâkim kılınması sonucunda makro sorunların çözüm zemininin güçleneceğini söyledi. Kadınların yerel yönetimlerde daha fazla söz sahibi olması ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ilke edinen yerel yönetimlerin oluşması gerektiğini belirten Bozgeyik, “Yerel yönetimlerin ekolojik sorunlara karşı daha duyarlı olması ve çözümler üretmesi durumunda AKP’nin ‘kader’ diye sunduğu doğa felaketleri önlenebilecek, dünyamızın ve çocuklarımızın geleceği tehlikelerden kurtulacaktır” diye konuştu.

Kimlere Oy Verecekler?

Bozgeyik, KESK olarak karar alma ve denetleme mekanizmalarında gerçek katılımcılığı ve şeffaflığı gözeterek, yönetimleri halkın katılımına açan ve ‘geri çağırma’ ilkesini kabul eden, toplumsal yararı esas alan, taşeronlaşmaya karşı çıkan, kamusal hizmetleri herkes tarafından ulaşılabilir, nitelikli, eşit, parasız ve anadilinde sunan ve ulaşım, temiz su, alt yapı, ısınma, çöp vb. hizmetlerin halka doğrudan, sürekli, nitelikli ve ücretsiz ulaştırılmasını birincil görevi olarak gören anlayış ve programların taşıyıcısı adaylara oy verilmesini savunduklarını söyledi

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.