Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Eksen Makina İşçisi: Çocuğumuzun Okul Harçlığından Ekmek Alıyoruz, Çok Zoruma Gidiyor!

3 Aydır maaşları ödenmeyen, iş yok denerek baştan aşağı fabrika temizletilen Eksen Makine'den bir kadın işçi yaşadıklarını anlattı; "Çocuklarımızın okul harçlığından ekmek parası almak bize çok dokunuyor. Borç gırtlağa kadar dayandı, krediler, faturalar, taksitler..."

Eksen Makina İşçisi 

3 Aydır maaşlarını alamayan kadın işçiler olarak dün fabrika kapısına gittik işverenle görüşüp maaşlarımızı alabilmek için. Ama aylardır olduğu gibi yine oyaladılar ve para yok deyip bizi geri yolladılar.

Ben Eksen Makina’da çalışan ve üç aydır maaşını alamayan bir kadın işçi olarak bize karşı yapılan haksızlıkları dile getirmek istiyorum. İlk olarak, bu iş yerinde biz maaşlarımızı parçalı olarak alıyorduk. İşverenin Eylül ayında başlatmış olduğu ödeme yapılandırması nedeni ile maaşlarımızı üçe bölerek, ikiye bölerek ödeme yapmasıyla sıkıntı yaşamaya başladık. Ardından işveren bize anlaşmalı çıkış sundu, “İsteyen çıkış dilekçesi verip anlaşmalı olarak tüm haklarını alıp çıkabilir” denildi. Bunun üzerine çıkan arkadaşlarımız oldu ama hiç biri hakkını alabilmiş değil.

Ardından piyasa şartları nedeniyle iş azalması yaşandı. Ama üretim bir şekilde az da olsa devam etti bu süreçte. Herkes farklı bölümlerde ve işlerde çalıştırıldı. Üretim fazla değil denerek bize boş durmayalım diye kendi işimiz dışında başka başka işler yaptırıldı. Bazı günler fabrikayı sil baştan temizlediğimiz bile oldu. Ancak işten çıkışlar için istedikleri sayı ulaşamadıklarını söylediler çıkmasını istedikleri elemanları sayısını az buldular.  Bu sefer servislerden vurdular. Fabrikada üretimde sadece kadınlar çalışıyor. Kadın arkadaşlarımızın servis güzergahlarını değiştirdiler.

Bu arkadaşlar sabah saat beşte evden çıkmak zorunda bırakıldılar. Hava hâlâ karanlıkken o saatte kadın işçiler evlerinden çıkıyorlar ve yarım saat yol yürüyerek E-5 yoluna geliyorlardı. Yani bir bakıma güvensiz ve zorlu bir yola mecbur bırakmışlardı.

Peşinden de ücretsiz izinler geldi. 2019’un senelik izinlerini kullandırdılar en sonunda yetmedi bizleri maaşla mağdur ettiler.

İşveren bize, “Aralık 28’de maaşlarını yatacak, sizi yıl başında parasız bırakmayacağım” dedi ama ne o gün paramızı verdi ne de sonrasında. Sonraki haftalarda da bize şu gün paranız yatacak, sonrasında iş başı yapacaksınız dendi, İki hafta boyunca bizi böyle oyalayıp durdular. En son bize Çarşamba gelin dendi ve sonra o da iptal haberi geldi. Biz de dün kendimiz fabrikaya gittik. Hakkımızı istedik ama bize yine “Para yok” dendi.

Şu anda 3 ay birikmiş marşlarımız içeride. Bizler kiracıyız kiramızı ödeyemiyoruz. Çocuk okutuyoruz okul taksitlerini ödeyemeyen çocuklarımıza karşı mahcubuz. Çocuklarımızın okul harçlığından ekmek parası almak bize çok dokunuyor. Borç gırtlağa kadar her yönden banka kredileri faturalar taksitler. Bizler işçi sınıfıyız, işçi sınıfı olarak geçim kaynağımız zaten çok büyük bir meblağ değil ama biz onu bile alın terimizi döküp alamıyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz fazla bir şey değil hakkımızı arıyoruz.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.