Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Dev Yapı-İş’ten belediye önünde kendini yakan işçi için eylem: Köle değiliz işçiyiz birleşince güçlüyüz

Maaşını alamadığı için Ramazan Ateş isimli işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, "Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar" dedi.

Maaşını alamadığı için Ramazan Ateş isimli işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelen sendika temsilcileri, “Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar” dedi.

Eylemde konuşan Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Karabacak’ın kendisini yakmasının krizin yarattığı bir sonuç olduğunu vurguladı. Ekonomik krizi yaratanların krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetmek istediğine işaret eden Karabulut, krizin faturasını ödemeyeceklerini, elleri ve kafasının üst tarafı yanan işçi Karabacak’ın davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarının altını çizdi.

‘Taşeronluk demek başta iş cinayeti demektir’

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı da “Taşeronluk demek başta iş cinayeti demektir” dedi. Saygılı, yaşanan sorunun tekil bir sorun olmadığına dikkat çekerek, “16 yıldır bu memleketi yönetenler ülkeyi bir taşeron cumhuriyetine dönüştürmüşlerdir” dedi. Saygılı, Nerede taşeronluk varsa, hangi belediye olursa olsun, hangi parti olursa olsun bizim sendikalı olarak görevimiz taşeronluğa karşı mücadeleyi sürdürmektir” diye konuştu.

‘Yaşanan bir trajedir’

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise yaşananın bir trajedi olduğunu ve bu trajedinin 16 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta olduğunu söyledi. 16 yılın sonunda iktidarın ülkeyi “patronlar için dikensiz bir gül bahçesi”ne çevirdiğini ve ülkenin işçiler için bir cehenneme dönüştürüldüğünü ifade eden Piroğlu, “İşçiler ya şantiyelerde, tünellerde, fabrikalarda ölümüne çalışacaklar ya da emeğinin karşılığını almak için bedenlerini ortaya koyacaklar. 16 yıllık talan politikası taşeronu zorunlu hale getirmiştir” şeklinde konuştu.

‘Köle değiliz işçiyiz birleşince güçlüyüz’

Basın metnini okuyan Dev-Yapı-İş İstanbul Üçüncü Bölge Temsilcisi Hasan Oğuz, krizi fırsat bilen patronların taşeron sistemini de kullanarak para kazandığı halde ödemelerini yapmadığını dile getirerek, ücretleri ödenmeyen onlarca işçinin ya binaların tepesine çıktığını, ya da dün olduğu gibi bedenini ateşe verdiğini hatırlattı. Oğuz, “Krizden çıkış için patronları kurtarma derdinde olan hükümet işçilerin çığlıklarını, haykırışlarını duymuyor. Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar. Ödemeyeceğiz” dedi.

Açıklama “Köle değiliz işçiyiz birleşince güçlüyüz”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganlarıyla sona erdi.

Kaynak: MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.