Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Bu Okulda Çocuklar Sokak Hayvanlarına Mama Ulaştırmak İçin Kitap Ayracı Yapıyor

Küçükçekmece’de 5 çocuğun çabası ile başlayan ve şimdilerde pek çok çocuğun dahil olması ile devam eden “Melek Kanadı İyilik Hareketi” sokak hayvanları için mama temin ediyor. Çocuklar kendi yaptıkları kitap ayraçları ile hayvanlara mama ulaştırıyor. Nasıl mı? Çocuklar yaptıkları kitap ayraçlarını isteyen kişilere hayvan maması karşılığında yolluyorlar.

Zülal Koçer-

Küçükçekmece’de 5 çocuğun çabası ile başlayan ve şimdilerde pek çok çocuğun dahil olması ile devam eden “Melek Kanadı İyilik Hareketi” sokak hayvanları için mama temin ediyor. Çocuklar kendi yaptıkları kitap ayraçları ile hayvanlara mama ulaştırıyor. Nasıl mı? Çocuklar yaptıkları kitap ayraçlarını isteyen kişilere hayvan maması karşılığında yolluyorlar.

Çocuklara ve hayvanlara dönük şiddetin yine çokça gündemde olduğu bu günlerde 4. Sınıfa giden çocukların sokak hayvanları için yaptıkları ders verir mahiyette.

Gazete Yazıyor olarak, 4. sınıfa giden 5 çocuğun sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına kayıtsız kalamamaları ile başlayan Melek Kanadı Sokak Hayvanları Koruma Kulübü’nün hikâyesini sizlerle paylaşıyoruz. İstanbul Küçükçekmece ilçesi Atatürk mahallesinde bulunan Zühtü ŞENYUVA İlkokulu 4/H Sınıfı öğrencilerinden beş tanesi, Sokak hayvanlarının üşümemesi için evdeki kullanılmayan kıyafetleri kullanmaya karar vermesi ile başlıyor kulübün hikâyesi.

Derste Not Kağıtları İle Haberleşen Öğrencileri Yaramazlık Yapıyor Sanarken..

Hikayeyi sınıf öğretmeni Vaiz Adıgüzel’den dinliyoruz. Adıgüzel çocukların bu güzel çabasından ilk olarak nasıl haberdar olduğunu şöyle anlatıyor; “Bir gün ders esnasında öğrencilerimin ikisinin aralarında not kağıtları ile haberleştiklerini fark ettiğimde, dersi dinlemedikleri ve haylazlık yaptıklarını düşünerek dönüp biraz kızarak; ‘Verin bakayım o kağıtları’ dedim. Ben haylazlık yaptıklarını düşünüp onlara kızmayı planlarken o küçük kağıtta yazılanlar beni hayli şaşırttı. Çocuklar evdeki eski kıyafetlerden bahsediyorlardı. Bunları ne yapacaklarını sorduğumda ilk kez Melek Kanadı Sokak Hayvanları Koruma Kulübü’nden haberdar oldum.”

5 çocuğun bu eski kıyafetleri sokak hayvanlarına yuva yapabilmek için toparlamaya çalıştığını ve kendilerine de bu ismi verdiklerini anlatan Adıgüzel çocukların bu çabasının çok kıymetli olduğunu ve bunu daha büyütmek bir iyilik hareketine dönüştürmek için bu minik hayvan dostları ile harekete geçiyor.

Elişi Dersinde Kitap Ayracı Yaparak Mama Aldılar

Öğretmen her hafta Cuma günü sınıfta yapılan el işi atölyesinde tahta çubuklardan kitap ayracı yapmayı ve ayraçları kedi ve köpek maması karşılığında insanlara ulaştırmayı teklif ediyor. Ertesi gün çalışmalar başlıyor ve onlarca ayraç yapılıyor. Yeni ayraçlar ve başka sınıflardan yeni üyeler edinmek için ise “Beş ayraç getir, sen de bir melek ol!” kampanyası başlatılıyor ve bir kaç gün içinde onlarca yeni üye ve ayraç katılıyor kulübe.

Okulda bu hummalı çalışma sürerken öğretmen Adıgüzel bir yandan da sosyal medya üzerinden kulübü tanıtmak için kolları sıvar ve onlarca insan mama göndermek için öğretmene ulaşır.

Hedefleri Arasında Köy Okullarına Yardım da Var

Adıgüzel kulübü bir iyilik hareketine dönüştürmeyi düşündüklerini ve bunun için daha fazla insana ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Kulübün “Melek Kanadı İyilik Hareketi”ne dönüştürdüklerini kaydeden Adı güzel hedefleri arasında, köy okullarına yardım ve nesli tükenmek üzere olan canlılar için farkındalık yaratmak olduğunu da paylaşıyor.

Kulübün fikir ve isim yaratıcısı 10 yaşındaki Betül ise böyle bir kulübü neden oluşturduklarını şöyle ifade ediyor: ”Hayvanların yaşam alanlarını işgal ettiğimiz için onlara iyi davranmak ve iyi bakmak bizim görevimiz.”

Siz de Katkı Sunabilirsiniz

Çocukların sokak hayvanları için başlattıkları bu çabaya dahil olmak isterseniz siz de bir ayraç alıp onlara mama yollayabilirsiniz.

İletişim için Vaiz Adıgüzel’e İnstagram,twiter ve facebook hesapları üzerinde ulaşabilir ya da mamaları direk; Zühtü Şenyuva İlkokulu ,İkitelli Atatürk mahallesi 330.sokak Küçükçekmece İSTANBUL adresine yollayabilirsiniz.zü

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.