Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Redhack davasında yargılanan gazetecilerin davası ertelendi

Redhack tarafından yayınlanan Bakan Berat Albayrak'ın e-maillerini haber yaptıkları için yargılanan 6 gazetecinin duruşması ertelenirken, gazeteci Çelik hakkında daha önce Diyarbakır’da hazırlanan ve takipsizlik kararı verilen dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Redhack tarafından yayınlanan Bakan Berat Albayrak’ın e-maillerini haber yaptıkları için yargılanan 6 gazetecinin duruşması ertelenirken, gazeteci Çelik hakkında daha önce Diyarbakır’da hazırlanan ve takipsizlik kararı verilen dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Redhack tarafından yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın e-maillerini haber yaptıkları için yargılanan 6 gazetecinin duruşması İstanbul 29’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yargılanan tutuksuz gazeteciler Derya Okatan, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Eray Saygın’ın hazır bulunduğu duruşmaya, Ömer Çelik ile Metin Yoksu SEGBİS ile bağlandı.

Adli kontrol kararlarının devamına ve bilirkişi raporlarının beklenilmesini isteyen savcı, gazeteci Çelik hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan ve takipsizlik kararı verilen dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini talep etti. Savcı, takipsizlik verilen soruşturma dosyasının yeni delil mahiyetinde olduğunu ve ilgili sulh ceza hakimliğinden takipsizlik kararının kaldırılmasını istedi.

Avukatların savunmasının ardından tekrar söz alan savcı, gazeteci ve avukatlarının tüm taleplerinin reddini talep etti.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, adli kontrol hükümlerinin devamına karar verdi. Dijital materyallere ilişkin bilirkişi raporunun beklenilmesine karar veren heyet, savcının gazeteci Çelik hakkında takipsizlik kararı verilen dosyaya dair talebini kabul ederek, dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi. Duruşma 16 Nisan’a ertelendi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.