Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Gazeteci Metin Göktepe Mezarı başında anıldı: O günden bugüne değişen bir şey yok

YAZIYOR- Gazeteci Metin Göktepe polisler tarafından katledilişinin 23. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

YAZIYOR- Gazeteci Metin Göktepe polisler tarafından katledilişinin 23. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

23 yıl önce bugün gittiği haberde polislerce gözaltına alınan ve katledilen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

‘Dün gazeteciler öldürülüyordu bugün de gazetecilerin öldürülmek istendiği bir dönem ‘

Anmada ilk olarak konuşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, dün gazeteciler öldürülüyordu bugün de gazetecilerin öldürülmek istendiği bir dönem olduğunu söylerek “Gözaltında dövülerek öldürülmüş bir gazetecinin sorumlularının yargılanıp ceza aldığı ilk davadır. Basın özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğü bakımından da kazanılmış bir davadır” dedi. Dönemin TGC Başkanı Nail Güreliyi de anan Polat, “Nail Güreli, Metin Göktepe davasına sahip çıktı. 3 yıl önce aramızdan ayrıldı. Dün gazeteciler öldürülüyordu bugünde gazetecilerin öldürülmek istendiği bir dönem. Dün Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem hakkında tahliye kararı verildi. Aynı gün yakalama kararı çıktı. Küçük oğlu babasının tahliye sevincini yaşayamadı. Bu da ayrı bir üzüntü kaynağı gazeteciler açısından. Metin Göktepe şahsında biz Metine tutunarak halkın haber alma hakkını, basın özgürlüğü mücadelesine sahip çıkmış oluyoruz ve gazetecilik ısrarımızı dile getirmiş oluyoruz. Metin’in ve kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızın kaleminin yerde kalmayacağı sözünü bir kere daha vermiş olalım” diye konuştu.

‘O günden bugüne değişen bir şey yok’

Ardından konuşan, Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, “Bizim için 23 yıldır burada olmak Metinle buluşmaktır. Ülkenin ve o günden bugüne gazeteciliğin geldiği nokta demokrasinin nerede olduğuna ışık tutmaktır. Metin gerçeğin peşinde koşan genç bir gazeteciyken, takip ettiği haber sırasında gözaltına alınmış, adını haykırarak belki de kendi haberini yapmış, gerçek bir gazetecidir. O günlerde gazeteciler öldürülüyor bugünlerde de gerçekler öldürülmek isteniyor. Gazetecilerin gazeteciliği öldürülüyor. Ya hapse atılıyor ya da para cezaları veriliyor. O günden bugüne değişen bir şey yok” dedi.

‘Özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz’

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Bugün tek adam ve tek parti yönetimine dayanan siyasal rejim, yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Bu şekillendirme baskı üzerinden, yasaklar üzerinden, şiddet kutuplaştırma ve savaş üzerinden yapılmaya çalışıyor. Siyasi iktidarların baskı rejimi, otoriterliğine karşı mücadele azmi bir şekilde ortaya çıkıyor. Tıpkı bugün siyasal iktidarın baskılarının, sömürü düzeninin devamı için yaptığı uygulamalara karşı işçilerin bu durumu nasıl değiştirebileceklerini konuşması gibi. Biz Metin Göktepeyi, Hrant Dinki, Uğur Mumcu’yu anıyoruz ama onun nezdinde iktidarların baskı rejimine otoriterliğine karşı mücadele eden ve bütün kaybettiklerimizi anıyor bir kez daha baskılara karşı demokrasiyi, özgürlükleri savunmaya devam edeceğiz.”

‘Gazeteciler bugün yargı eliyle yargısız infaz ediliyorlar’

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de katliamların sayfalara sığmadığı bir tarih yaşandığını ve bugün de gazetecilerin yargısız infaz edildiğini söyleyerek şunları söyledi: “Her gün bir ölümü, katliamı anıyoruz. Bugün gazeteciliğin Türkiye’de hangi bedellerle yapıldığını görüyoruz. Onlarca yüzlerce basın şehidimiz var. Bugünde Metin Göktepe’yi anıyoruz. Katilleri yakalandı ve yargılandı ama faili meçhul onlarca gazeteci var. Gazeteciler bugün yargı eliyle yargısız infaz ediliyorlar. Böyle bir dönemden geçiyoruz. Bugünler elbette bitecek basının özgür olduğu günleri göreceğiz. Metinin anısı önünde saygı ile eğiliyorum.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş şunları söyledi: “Metin aramızdan alınalı 23 yıl oldu. 23 yılda çok şey değişmedi. 23 yıl öncede gazeteciler öldürülüyordu. Bugün de gazeteciler öldürülüyor, tutsak ediliyor. 23 yıl da gazeteciler açısından da bir şey değişmedi ısrarla gerçekleri halka ulaştırmak isteyen Metinler eksilmedi”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.