Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Diyarbakır’da Açlık Grevlerini Takip ve İzleme Platformu kuruldu

Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu, ÖHD, Diyarbakır Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu ve TİHV Diyarbakır Temsilciliği, açlık grevindeki tutukluların durumu ve cezaevlerindeki uygulamaları gözlemlemek amacıyla Açlık Grevlerini Takip ve İzleme Platformu kurdu.

Platformun kuruluşuna ilişkin Diyarbakır Barosu Eğitim Merkezi binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan ÖHD Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Acun, Türkiye’deki cezaevlerinde yıllardır devam eden hak ihlallerinin, bazı kriz dönemlerinde büyük artışlar gösterdiğine dikkat çekti. Son yıllarda bir çok yeni hapishane inşa edildiğini hatırlatan Acun, hukuk sisteminde yaşanan dejenerasyon nedeniyle bütün hapishanelerin, kapasitelerinin üzerinde tutuklularla dolu olduğunu ifade etti. Hukuksal mekanizmaların etkin işlememesi ve sonuç alıcı olmaması nedeniyle cezaevlerindeki tutukluları farklı eylem yöntemlerine sevk ettiğini belirten Av. Acun, bu yöntemlerin en ağır olanı ise hiç kuşkusuz “açlık grevi” eylemleri olduğunu söyledi.

Acun, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmemesi, yasalarla düzenlenmiş hukuki haklarının engellenmesi nedeniyle başlatmış olduğu açlık grevinin 61. günde olduğunu belirti. Acun, “5 Ocak 2019 tarihi itibarı ile 3. grupların da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlaması ile birlikte şu ana kadar ulaşabildiğimiz bilgiler ve kurumlara yapılan başvurulara göre eylemci sayısı 130’a ulaşmıştır” dedi.

İnsan yaşamın her türlü kavram ve kaygının ötesinde olduğuna dikkat çeken Acun, ulusal ve uluslararası bildirgeler ışığında cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin onurlarına saygı gösterilmesini, hiçbir tutuklu ve hükümlünün tecrit ve izolasyon koşullarında tutulmaması ve cezaevlerinin sivil izlemeye açık hale getirilmesi gereğini vurguladı.

Geçmiş dönemlerde cezaevlerindeki eylemlerde ortaya çıkan ölümlerin tekrar yaşanmaması için başta hükümet ve ilgili bakanlıklar olmak üzere herkesi duyarlılığa davet eden Acun, “Bizler, hapishanelerdeki uygulamaları gözlemlemek maksadıyla bir platform kurulmasını kararlaştırdık. Bu platform; son dönemde yaygınlaşan açlık grevlerine ilişkin cezaevlerindeki uygulamaları izleyecek, raporlayacak ve belli periyotlarla kamuoyu ile paylaşacaktır. Ayrıca ilgili mercilere başvurular da yapılacaktır. Açlık grevlerinin telafisi imkansız sonuçlar doğurmadan, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, tüm ilgili kurumları ve kamuoyunu duyarlı olmaya, çözüm için çaba harcamaya davet ediyoruz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.