Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Türkiye Kadın Buluşması’ndan kadınlar: Bu güçle dünyayı yerinden oynatırız

Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar, İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Kadın Buluşması”nda bir araya geldi.

164 kadın ve LGBTİ+ kurumunun çağrısıyla, Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kadın, birlikte mücadele edebilmenin yeni yollarını bulmak üzere İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Kadın Buluşması”nda yan yana geldi. Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşen buluşmaya yüzlerce kadın katıldı.

‘Evde, işte, sokakta…’

Buluşmanın açılış konuşmasını Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu’ndan Çağla Akdere yaptı.

Akdere Türkiye’nin 40 ilinden gelen kadınlar olarak, “Evde, işte, sokakta, bahçede, üniversitede, köyde, grev nöbetinde, mecliste, mahallede tezgahta, masa başında, dernekte yapmakta olduğumuz ne varsa bırakıp, geldik” ifadelerine yer vererek kadın hareketi olarak her şeye rağmen bir arada olduklarını belirtti.

‘Bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatırız’

Çeşitli yollarla bizi düşmanlaştırmaya çalıştıkları bu dönemde, Türkiye’de kadınların kadın hareketine, kurumlarına hala güvendiğini ve bizlerin yok sayıldığı bir kadın hareketinin ise hakiki olmadığını hatırlatacak büyüklükte ve çeşitlilikte bir buluşma gerçekleştirdik diye Akdere şöyle devam etti: “Bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatabileceğimizi biliyoruz. Bunu Arjantin’den İran’a, İzlanda’dan Amerika’ya, Polonya’dan İspanya’ya yükselen kadın isyanlarıyla, kadıların özgürlükleri bedenleri, emekleri, kimlikleri için kimlikleri durdurmasıyla gördük. Türkiye kadın hareketi olarak bu gücü burada yeniden hissediyoruz.”

Yapılan açılış konuşması sonrası kadınların mücadelelerini anlatan sinevizyon gösteriminin yapıldığı buluşma basına kapalı olarak devam ederken iki gün boyunca sürecek atölye çalışmalarının sonuç bildirgesi önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşılacak.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.