Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Elektriğe 10 ‘indirim’ dağıtıma yüzde 15,7 zam

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), AKP/Saray iktidarının “müjde” olarak sunduğu “elektrik indirimi” kararının gerçeği yansıtmadığını enerji bedelinde bir indirim yapılırken tersinden elektrik dağıtım bedeline yapılan zamla bu indirimin büyük oranda geri alındığını açıkladı. Üstelik dağıtım bedeline yapılan zammın ise doğrudan şirketlerin kasasına gideceğini açıkladı.

EMO açıklamasında “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın elektrik faturalarında yüzde 10 indirim yapılması kararının ardında dağıtım şirketlerinin karlarını artıracak hesap oyunları çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan yeni tarifeye göre konutlar için çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelinden oluşan Perakende Enerji Bedeli Ekim 2018’e göre yüzde 19,2 düşürülürken; iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan Dağıtım Bedeline yüzde 15,7 zam yapıldı. Ayrıca tüm abone grupları için dağıtım bedelinin artırılmasıyla sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmaya cüzi zam yapılırken, genel aydınlatma bedeli yüzde 5,22 artırıldı” diye belirtildi.

Faturada indirim yapılan kalemlere bakıldığında perakende enerji bedelinin yüzde 19,2 indirimle 34.53 kuruştan 27.91 kuruşa çekildiği, dağıtım bedelinin ise yüzde 15,7 zamla 13.32 kuruştan 15.41 kuruşa çıkarıldığının görüldüğünü belirten EMO, “Aynı şekilde sanayi tarifesinin perakende enerji bedelinde yüzde 3,9, ticarethanelerde yüzde 4,5, tarımsal sulamada yüzde 4,2, aydınlatmada yüzde 4,7 ve genel aydınlatma tarifesi perakende enerji bedelinde yüzde 0,02 indirime gidilirken tüm gruplar için dağıtım bedeli yüzde 15,7 artırılmıştır. Böylece Ekim 2018’e göre sanayi abonelerine yüzde 0,06, ticarethanelere yüzde 0,28, tarımsal sulamaya yüzde 0,26, aydınlatmaya yüzde 0,29 ve genel aydınlatmaya da yüzde 5,22 oranında zam yapılmıştır. Buna göre sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama aboneleri bırakın konutlara uygulanan indirimden faydalanmayı, çok küçük de olsa faturaları artırılmıştır. Sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama kullanıcıları için yılbaşından itibaren elektriğe yapılan zam yüzde 71’e ulaşmıştır” diye kaydetti.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.