Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Bipolar ve ağır şizofreni hastası örgüt üyeliği suçlaması ile aylardır cezaevinde

Hasta Tutukluların durumuna dikkat çekmek için yapılan F Oturmasında, örgüt üyeliği suçlaması ile aylardır tutuklu bulunan  bipolar, ağır şizofreni hastası Uğur Selman Kelekçiler'in yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.

F Oturmunun 354. haftasında, örgüt üyeliği suçlaması ile aylardır tutuklu bulunan  bipolar, ağır şizofreni hastası Uğur Selman Kelekçiler’in durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 352’nci haftası da polis tarafından engellendi. İnsan hakları savunucuları bunun üzerine İHD binası önünde açıklama yaptı.

Bu haftaki basın açıklamasını Ferit Barut okudu. Barut cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin devam ettiğini belirterek başladığı sözlerinin devamında “Yüzlerce ağır hasta mahpus Adli Tıp Kurumu(ATK) tarafından verilen ‘hapishanede kalamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmiyor, ölüme terk ediliyor. Bu yüzden hapishanelerden ardı ardına ölüm haberleri gelmeye devam ediyor” dedi.

354. F Oturmasında hasta mahpus Uğur Selman Kelekçiler’in durumunu paylaşan Barut “Uğur Selman Kelekçiler; 1989 yılında Diyarbakır’da doğmuş ve lise 1. sınıftan beri psikolojik hastalıklarından dolayı tedavi görmektedir. Bipolar, ağır şizofreni hastası olup Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından kendisine ayrıca atipik psikoz tanısı konmuş ve %45 engelli raporu düzenlenmiştir. Uğur Selman Kelekçiler, bu hastalıkları nedeniyle sürekli bir işte çalışamadığından, Diyarbakır Sanayi’de simit satarak geçimini sağlamaktayken, 28 Mart 2018’de Gün Matbaa’ya yönelik gerçekleşen operasyonda örgüt üyesi olma ve örgüt propagandası yapma iddiasıyla gözaltına alınmıştır” diye konuştu.

10 Gün Verilmeyen İlaçlar Bir Seferde Verildi

Uğur Selman’ın gözaltında tutulduğu 14 günün 10 gününde ilaçlarının verilmediği bilgisini veren Barut “Kullanması zorunlu olan ilaçlar kendisine 10 gün sonra verilmiş, hastalığının etkisi altında verilen tüm ilaçları tek seferde kullanması doğrudan beyne etki eden bu ilaçların alınmasıyla birlikte, ailesinin tabiriyle ‘yaşayan bir ölüye’ dönüşmüştür.”

‘Hiçbir İşi Tek Başına Yapamıyor, Kendisine Ve Çevresindekilere Zarar Veriyor’

Kelekçiler’in ardından tutuklanarak Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesine götürüldüğünü kaydeden Barut “Gözaltındayken yüksek dozda aldığı ilaçların etkisi, kapalı ortama girmesi ve tedavisinin devam ettirilememiş olmasından dolayı durumu her geçen gün ağırlaşmış, hiçbir işini tek başına yapamaz hale gelmiş, kendisine ve etrafındakilere zarar vermeye başlamış, en son dış dünyayla tüm bağlantısını kesme noktasına gelmiştir. Savunmasını hazırlama konusunda avukatı ile dahi sağlıklı iletişim kuramamıştır” diye konuştu.

Barut “Verilen bilgiye göre; bu sürede, ailenin ısrarına rağmen hapishane doktoru kendileri ile görüşmemiş, daha önce devlet hastanesi tarafından verilen raporlarını almamıştır” diyerek  Uğur Selman Kelekçiler’in hastalığının ağırlaşması üzerine kendisine, önceki ilaçlarından farklı ilaçlar verildiğini ve bu ilaçların Kelekçiler’in iradesi dışında ona kullandırıldığını ifade etti.  Bu ilaçların ardından Kelekçiler’in durumunun daha da ağırlaştığını söyleyen Barut, “Bir hafta içerisinde 3 defa Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edilmiş, ancak hastanede ‘yer yok’ denilerek hapishaneye geri gönderilmiştir. Nihayetinde 08.11.2018 tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırılmıştır” diye konuştu.

Hastane ‘Cezai Ehliyeti Yoktur’ Raporu Vermiş

Hastane doktorlarının Kelekçiler ailesine cezaevinde verilen ilaçların etkisini kaldırmaya çalıştıklarını söylediklerini belirten Barut sözlerini şöyle devam ettirdi; “Halen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi gören ağır şizofreni hastası Uğur Selman Kelekçilerle hastane tarafından, ‘ceza ehliyeti yoktur’ yönünde rapor verilmesine rağmen, bu rapor davasının görüldüğü mahkeme tarafından dikkate alınmamış, ATK raporu istemiştir. 31 Aralık 2018 günü ATK’ya götürülmesi gerekirken, hapishane idaresinin gerekli yazışmaları yapmamış olması ve lakayt tutumu nedeniyle, Kelekçiler bu randevuya götürülmemiştir.”

Barut son olarak Uğur Selman Kelekçiler’in aylardır hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulduğunu belirterek Uğur Selman Kelekçiler’in,14 Ocak 2019 tarihinde İstanbul 26 Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak duruşmasında serbest bırakılması için Mahkeme heyetine çağrıda bulundu.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.