Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Suudi Arabistan’da Kadınlar Peçelerini Çıkardı: Peçe Ayağımın Altında

Suudi Arabistan'da Peçe takmaya karşı çıkan kadınlar daha önce peçeleri ters giyerek yaptıkları protestoyu bu kez de sosyal medya da farklı bir yolla gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan’da peçe takmaya karşı çıkan kadınlar sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. “Peçe ayağımın altında” etiketi ile başlatılan kampanyaya destek verenler, sokağa peçe takarak çıkmak zorunda olmalarını eleştirdi. Bazı kullanıcılar, yere attıkları peçelerine bastıkları fotoğrafları paylaştı.

Suudi kadın kullanıcılardan biri yaşadıklarını Twitter üzerindeki paylaşımında şu sözlerle dile getirdi:

“Peçemi çıkarmak istediğimde annemin bana tepkisi beni asla affetmeyeceği şeklinde oldu. Kararımın arkasında durdum, aylar süren duygu sömürüsü ve sözlü tacize katlandım.”

Bir başka kullanıcı yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Peçe takmaya 12 yaşında başladım. Asla alışamadım. Gerçekten boğucu. Ortadoğu’daki güneşli hava işleri daha da zorlaştırıyor. Peçenin rahat olduğunu söyleyen kadınların yalan söylediğini ya da ciddi psikolojik sorunu olduğunu bu nedenle biliyorum.”

Ancak sosyal medyadaki peçe kampanyasına karşı çıkanlar da var ve tepkilerini “Saygısızca” etiketi ile dile getiriyorlar.

Kadın hakları konusunda dünyanın en kötü karnesine sahip ülkeleri arasında yer alan Suudi Arabistan’da kadınlar, geçtiğimiz ay da çarşaflarını ters giyerek eylem yapmıştı.

Kaynak: Deutche Welle

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.