Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Sınav Sorusunda Yer Aldı: Kadıköy ve Şişli’de Doğup Büyüyenler Müslümanlığı, Türklüğü Bilmezler’

Beşiktaş'ta MEB izni ile yapılan YKS Deneme sınavında sorulan bir soruda İstanbul'un Şişli ve Kadıköy gibi semtlerinde doğup büyüyenler adeta hedef gösterildi; "Onlar müslümanlık nedir bilmezler" dendi

Beşiktaş’ta Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) için yapılan deneme sınavında sorulan bir soruda İstanbul Kadıköy ve Şişli semtleri hedef gösterilerek “O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, ramazan ve kandil günleri hissedilmez. Çocuklar Müslümanlığın çocuk rüyasını nasıl görürler? ” ifadesi yer aldı.

Beşiktaş’ta, Milli Eğitim Bakanlığı izni ile YKS’ye hazırlık aşamasında “Beşiktaş Yarışıyor” adlı bir deneme sınavı yapıldı. Çözüm Dergisi tarafından hazırlanan deneme sınavı kitapçığında yer alan bir soruda İstanbul’un bazı semtlerinde yaşayan kişilerin ezanı bilemeyecekleri belirtilerek, bu semtlerde yaşayanlar adeta hedef gösterildi.

Beşiktaş’ta bulunan Beşiktaş Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Bingül Erdem Anadolu Lisesi ve Sakıp Sabancı Anadolu Liselerin’de yapılan sınavda 24. sorunun metni şöyle;

“Kendi kendime diyorum ki, Şişli Kadıköy, Moda gibi semtlerde doğan, büyüyen, oynayan çocuklar milliyetlerinden tam bir derecede nasip alabiliyorlar mı? O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, ramazan ve kandil günleri hissedilmez. Çocuklar Müslümanlığın çocuk rüyasını nasıl görürler? İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor. Fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişirken … ve Türklüklerini hissedemiyorlar”

Bu metinin ardından sınavda şu soru yer aldı;

Bu parçada boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

A) doğarken kulaklarına ezan okunmuyor

B) çocukların sütü çok temiz, karakterleri kuvvetli oluyor

C) Türk çocukluğunun en güzel rüyasını göremiyorlar

D) Sadece rüyalarında inançlarını yaşıyorlar

E) Başka semtlerdeki akranlarını küçümsüyorlar

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.