Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Bir Yılda 1.217 Çocuk İstismara Uğradı, 440 Kadın Öldürüldü

2018 yılı raporuna açıklayan KCDP, erkeklerin bir yıl içerisinde 440 kadını öldürdüğünü, 317 kadına cinsel şiddete maruz bıraktığını ve 1.217 çocuğun istismara uğradığını açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre 2018 yılında erkekler tarafından 440 kadın öldürüldü, 317 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Her ay kadına dönük şiddeti ve kadın ölümlerini raporlayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP)  2018 yılı raporunu açıkladı. 2018’de kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekilen raporda “Artan kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel şiddete rağmen kadın mücadelesinin sürdüğü bir yılı geride bıraktık. Kadına yönelik şiddet, cinsiyet ayrımcılığına dayalı bir insanlık suçudur” dendi.

Şiddetin sadece fiziksel olmadığı vurgulanan raporda “Bugün fiziksel, duygusal, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet tehdidi yüzünden her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, eğitim hakkı elinden alınıyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor. Şiddetin temeli ailede atılıyor ve toplumca körükleniyor” ifadeleri yer buldu.

‘Kadınları En Çok Yakınları Öldürdü’

Raporda şu bilgiler yer aldı; “Ülkemizde 2018 yılında ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadın öldürüldü, 317 kadınsa cinsel şiddete maruz kaldı. Kadın cinayetlerinin %85’ini kocalar, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer işledi. Ülkemizde aile içi şiddet kadın ve çocuğa eşit sıklıkla görülmektedir.”

‘Şüpheli ölümlerde geçen yıla göre artış oldu’

Rapora göre öldürülen 440 kadından 131’i şüpheli ölüm olarak kayda geçti ve failleri bulunmadı, bunun nedeni de silahlanmanın artışı ve kadın cinayetlerinde sorumlu davranılmaması olarak yer buldu.

6284 Kadınları Koruyordu

Yine İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan ve kadınların korunmasında önemli rolü olan 6284 sayılı yasanın önemine dikkat çekilerek “6284’ün yürürlüğe girdiği 2011 yılında en az kadın cinayeti yaşanmışken 6284’ün saldırıya uğradığı 2018 yılında en yüksek sayıya ulaşması tesadüf değil” denildi.

26 Çocuktan 11’ini Babaları Öldürdü

Çocuklara dair verilerin de yer aldığı raporda “Bu yıl 1.217 çocuk istismara uğradığı haberlerde yer aldı fakat gerçek istismar verilerinin bunun kat be kat üstünde olduğunu biliyoruz. Çocuklar bulundukları her alanda kaldıkları yurtlarda, okullarda öğretmenleri, okul çalışanları tarafından, evlerinde en yakınları tarafından istismar edildiler. Aralık ayında ise 9 çocuğun istismara uğradığını basında gördük. Cinsel istismara uğradıkları babalarının cezaevinden çıkması ihtimalini öğrenince iki kız kardeş intihar girişiminde bulundu. İki kız kardeş, devletin kendilerine sahip çıkmadığını belirtti ve savcılıktaki ifadeleri ile hastane raporlarının değiştirildiğini söylediler” ifadelerine yer verildi.

Raporda çocuk ölümlerine ilişkin şu bilgiler yer aldı “2018 yılında öldürülen 26 çocuğun 11’i babaları tarafından öldürüldü. Erkekler 6 çocuğu annesi ile birlikte öldürdü, 5 çocuk baba şiddetine maruz kalarak öldürüldü. 3 Çocuğun da istismar edildikten sonra öldürüldüğü açığa çıktı.”

Raporun ayrıntıları için  tıklayın

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.