Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP’li Başaran: İbrahim Akbaba’nın ölümüne zemin hazırlayanlar hesap vermelidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, ağır hasta mahpus İbrahim Akbaba’nın ifade verdiği sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesine ilişkin açıklamada bulundu. İleri derecede diyabet, kalp ve katarakt hastası olan, açık kalp ameliyatı geçirmiş, bir bacağı protez olan ve bir yıldan uzun süredir cezaevinde tutuklu bulunan 71 yaşındaki İbrahim Akbaba’nın, SEGBİS üzerinden ifade verdiği sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesine tepkiler sürüyor.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İbrahim Akbaba’yı tutuklu olarak yargılayan mahkeme, ilgili raporları sağlamayan Adli Tıp Kurumu ve tüm bunlara göz yuman Adalet Bakanı zulmün yanında yer aldığını bir kez daha göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

HDP Milletvekili, Akbaba’nın sağlık durumuna rağmen tutuklanması, Mardin Kızıltepe’de yaşadığı halde Edirne Cezaevi’ne sürgün edilmesi ve kendi başına yaşamını idame ettiremeyeceği halde yalnız olarak tutulmuş olmasını vicdansızlık olarak nitelerken “SEGBİS ile ifade vermeye zorlanmış olması adil yargılanma hakkının ihlalidir. Ailesine veda etme hakkının gasp edilmiş olması ise tümüyle zalimliktir” dedi. “Hak örgütlerinin durumunu defalarca dile getirdiği Akbaba’ya ilişkin verdiğimiz soru önergelerine cevap gelmeden, ne yazık ki Akbaba’nın cenazesi cezaevinden çıkmıştır. Bu ölümün vebali hasta tutsakların durumunu görmezden gelen, cezaevlerini işkence ve ölüm yuvasına çeviren AKP yönetiminindir.” diyen Başaran, sözlerini “İbrahim Akbaba’nın ölümünde payı olan tüm sorumlular, adil ve tarafsız bir yargı önünde hesap verene değin mücadeleye etmeye devam edeceğimizi ilan ediyor, bu ölümde payı olan tüm kişileri ve kurumları vicdan ile hareket etmeye, sorumluluklarını üstlenmeye davet ediyoruz” şeklinde sürdürdü.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.