Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP: Yetersiz asgari ücret artışı yoksulluğu artıracak, sefaleti büyütecektir

2019 yılı asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak açıklandı. Açıklanan rakama pek çok emek örgütünden tepkiler gelirken HDP de konuya ilişkin açıklama yaptı.

 

Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı  Günay Kubilay’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada “10 milyon çalışanı doğrudan etkileyecek olan 2019 yılı asgari ücret miktarı bugün brüt 2558, net ise 2.020 TL olarak açıklandı. 2018 yılı başında 424 Dolar değerinde olan asgari ücret 2019 yılına 40 Dolar azalarak girdi. Türkiye lirası olarak artış miktarı günlük 13,9 TL olarak gerçekleşti” ifadeleri yer aldı.

‘Krizle Birlikte Değer Kaybeden Asgari Ücretin Kaybı Bile Karşılanmıyor’

Kubilay sözlerini şöyle sürdürdü; “Açıklanan asgari ücret TÜİK’in açıkladığı asgari geçim değeri olan 2.214 TL’nin ve TÜRK-İŞ’in açıkladığı bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ 2.385 TL’nin altında kaldı. Net 2020 lira asgari ücret, 2018’in net asgari ücreti olan 1603 liranın, Aralık 2018’deki alım gücü olan 2094 liranın bile gerisinde kaldı. 417 lira artış; Ağustos 2018’de kendini gösteren mali krizle birlikte 491 lira değer kaybeden asgari ücretin, kaybını bile tam karşılamıyor.”

Asgari ücret vergiden muaf kılınmadığını işaret eden Kubilay, “Yoksulluk sınırının yarısına da yaklaştırılmadı. İşçi sendikalarının önerdiği asgari ücret teklifleri kabul edilmedi. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç patronların teklif ettiği asgari ücret değeri kabul edildi” dedi.

‘Asgari Ücret En az 2850 Lira Olmalı’

Kubilay doğalgaz ve elektiriğe yapılan tüm zamların geri alınmasını talep ederek “HDP olarak asgari ücretin 2.850 TL olması, vergiden muaf tutulması ve dönemlik olarak açıklanması konusundaki ısrarımızı sürdürüyoruz. Asgari ücret sadece asgari ücretlileri değil, bütün ücretli çalışanların ücretlerini doğrudan veya dolaylı etkileyen önemli bir ölçüttür. Eğer, belirlenen yeni asgari ücret krizle birlikte 2018’in reel kayıplarının altında kalmış ise, bu ölçüt bütün ücretli çalışanların ücret artışları için uygulanacak asgari zemin olarak görülmelidir. Bu nedenle bütün işçileri, emekçileri, emek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini asgari ücretin hiç olmazsa yoksulluk sınırının yarısı düzeyine (2850 lira) yükseltilmesi için mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.