Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Emek Partisi: Asgari Ücret Sefalet Ücretidir

2019 yılı asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak açıklandı. Açıklanan rakama pek çok emek örgütü ve işçi emekçilerden tepkiler gelirken bir tepki de Emek Partisi'nden geldi.

Asgari ücret tespit komisyonu 2019 yılı için asgari ücreti net 2020 lira olarak açıkladı. Emek Partisi açıklanan bu rakama karşılık bir açıklama yayınladı.

İnternet sitesinde yayımlanan açıklamada  “Bakan, kararın oy birliğiyle alındığını söyleyerek asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık bir artışla alın terinin korunduğunu iddia etti. İşçi ve işveren temsilcileri de memnuniyetlerini dile getirdiler. Oysa milyonlarca işçi ve emekçinin yaşam koşullarının giderek ağırlaştığı görmezden gelinerek emekçilerin hakları yok sayılmıştır. Enflasyon artışı gözetilerek düzenlendiği söylenen asgari ücret, içinde bulunduğumuz koşullarda bir emekçi ailesinin kayıplarını telafi edecek biçimde artırılmamıştır” ifadeleri yer buldu.

 

Açıklamada temel tüketim maddeleri başta olmak üzere pek çok gidere zamların yapıldığı hatırlatılarak “Kriz koşullarında bu kadar bir artışla kayıpların karşılanması mümkün değildir. Bu düzenleme ekonomik krizin bedelinin emekçiye ödetilmesi, onlardan fedakarlık istemeye devam etmek anlamına gelmektedir” dendi.

‘İşçiler Emekçiler, Hükümet ve Türk-İş’in Marifetiyle Beklentiye Sokulmuş’

Açıklamada Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a da eleştiri yer buldu. Atalay’a ilişkin eleştiri şöyle; “Şimdi bu karara onay veren Türk İş Başkanı’nın baştan bazı itirazlarda bulunarak 2000 TL üzerinden bir artış yapılmasını önermiş olmasının da sendika üyeleri karşısında zevahiri kurtarmaktan başka bir amaç taşımadığı anlaşılmıştır. İşçi ve emekçiler; Hükümet, bürokrasi ve Türk İş marifetiyle beklentiye sokulmuş ve aldatılmışlardır.”

‘Ekonomik Tablonun Yükü Yine Emekçinin Sırtına Yıkılmıştır’

2019 yılında krizin derinleşeceği vurgusunun yapıldığı açıklamada, “Sanayi ve tarım üretiminde daralmanın yaşanacağını gösterirken ağırlaşan ekonomik tablonun yükü yine emekçinin sırtına yüklenmiştir. Oysaki asgari ücretin emekçilerin kayıplarını telafi edecek biçimde ve insanca bir yaşamı mümkün kılacak oranda düzenlenmesi, bizzat emekçiler tarafından talep edildi. Hala edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak şu ifadeler yer buldu; “İşçi sınıfı ve emekçiler bu yoğun emek sömürüsü ve hak gaspları karşısında kriz fırsatçılarının ve siyasi hamilerin hesaplarını bozacaktır. İşsizlik fonunun yağmalanmasına, patronlara yeni teşvikler yapılırken sosyal adaletsizliğin derinleşmesine sessiz kalmayarak insanca yaşam için mücadele etmeye devam edecektir.”

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.