Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Fransa Savunma Bakanı: Biz Suriye’de Kalmaya Devam Edeceğiz!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerini çekmeye başlamasına müttefiklerinden tepki geldi. İngiltere’nin ardından Fransa’nın Savunma Bakanı da “IŞİD’in haritadan silinemediği” uyarısını yaptı. Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı, şimdiki halde Fransız askerlerinin Suriye’de kaldığını söyledi.

Fransa: Suriye’den Çekilmeyeceğiz

Trump’ın IŞİD’in yenilgiye uğratıldığına ve Suriye’de kalmak için neden kalmadığına dair dünkü tweetine Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tweetle yanıt verdi.

IŞİD’in her zamankinden fazla zayıflatıldığını ve hükmettiği toprakların yüzde 90’ını kaybettiğini söyleyen Fransız bakan attığı tweetle Suriye’de kalacaklarını ilan etti. Tweette şu ifadeler yer buldu:

“Ama IŞİD ne haritadan silindi ne de kökleri kazındı. Bu terör örgütünün elinde bulundurduğu son toprak parçalarında kesinkes askeri yenilgiye uğratılması gerekmektedir.”

CNews kanalına konuşan Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau da “Şimdilik elbette Suriye’deyiz. IŞİD’le savaş elzem. Terörle savaş bitmedi” diyerek şöyle devam etti:

‘Suriye’de ABD ile Çok Şey Yaptık’

“Doğrudur, büyük ilerleme kaydettik, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyonla birlikte çok şey yaptık, ama mücadele sürüyor, biz de devam ettireceğiz.”

 

Halihazırdaki jeopolitik şartlarda Avrupa’nın ABD’den bağımsız karar almak zorunda olduğunu, çünkü Avrupa’nın kendi öncelikleri bulunduğu mesajını veren Loiseau şöyle konuştu:

 

ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı: ‘Trump’ın önünü Erdoğan açtı’
“Karar alırken stratejik özerkliği yeniden düşünmek zorundayız. Doğrudan tehditle karşılaştığımızda kararımızı verip özerk olarak harekete geçmemiz gerek. Bizim de kendimize göre önceliklerimiz olabilir. İlkin kendimize güvenmemiz lazım.”
Yüzlerce vatandaşı cihata gitmiş, IŞİD’e katılmış Fransa, en büyükleri Ocak 2015, Kasım 2015 ve Temmuz 2016’da düzenlenen topraklarındaki terör saldırılarında yüzlerce can kaybı verdi.

​Dün Trump’ın “Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğrattık, orada olmak için tek nedenim buydu” diyen tweetini Beyaz Saray’ın çekilmenin başladığı açıklaması takip etmişti.

Suriye’nin kuzeydoğusunda Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek için ABD ile birlikte asker bulunduran Fransa’nın yetkililerinin Trump’ın ani çekilme kararı karşısında şoke olduklarına dair haberler sızmıştı.

‘Biz Trump’ın Bu Hallerine Artık Alıştık’

Ardından Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Fransız diplomatlar ilk şoku atlattıktan sonra “Biz Trump yönetiminin bu hallerine artık alıştık” şeklinde açıklamalar yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesi için cihatçılara tam destek verdikten sonra terörün hedefi haline gelen Fransa’nın ABD öncülüğündeki koalisyonun üyesi olarak Suriye ve Irak’ta özel kuvvetler mensupları dahil 1100 askeri bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.