Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Evrensel gazetesi sayfa sayısını azalttı

Evrensel gazetesi, yaşanan mali sıkıntılar, kağı fiyatlarının artması gibi sorunlardan dolayı, bundan sonra 12 sayfa olarak çıkacağını açıkladı.

Evrensel gazetesi, son dönemde yaşanan ve gazeteleri vuran mali kriz sonrası, fiyatını arttırmak yerine sayfa sayısını azaltmaya, fiyatını aynı tutmaya karar verdi.

Gazeteden yapılan açıklamada, dayanışma çağrısı yapıldı. Açıklama şöyle:

‘Fiyat mı artırsak, sayfa sayısını mı düşürsek?’ Bu sorunun yanıtını aylardır tartışıyoruz. Dövizdeki artışı takiben, zaten dolar üzerinden de zam gelmiş olan kağıt fiyatları fırlayınca, arkasında güçlü bir sermaye ya da devlet desteği olmayanlar için kabus başlamış oldu. Yerli kağıt üretiminin olmaması da bununla birleşince kağıdın aslanın ağzında olduğu günleri yaşamaya başladık. Akıl sınırlarını zorlayan nedenlerle verilen para cezaları da ayrı bir mali kuşatma anlamına geliyor Evrensel için. Buna rağmen, 1.5 lira olan fiyatımızı yükseltmemek için direndik. Okurlarımız arasında asgari ücretle geçinen işçi ve emekçilerin de azımsanmayacak bir yer tutması nedeniyle fiyat artırmak istemedik.

Sözün özü, Evrensel bugünden itibaren 12 sayfa olarak çıkacak.Bu süreçte haber içeriklerimizi güçlendirme çabamızı da sürdüreceğiz. Böylesi zor bir dönemde, Evrensel’e e-gazete aboneliği için Uluslararası Basın Enstitüsünün (IPI) yaptığı çağrıdan sonra Alman Gazeteciler Cemiyeti, Alman Gazeteciler Birliği ve Sınır Tanımayan Gazetecilerin temsilcilerinin de aralarında olduğu 33 gazeteci ve aydın tarafından yapılan Evrensel’e destek çağrısı bize güç verdi. Bu dayanışmaya layık olmaya çalışmanın bizim sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz.

Bir gazete okurlarıyla güçlüdür. Bu dönemin zorluklarını okurlarımızla birlikte aşacağımıza inanıyoruz.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.