Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Ballıkaya: Kararı mahkeme heyeti almadı

YAZIYOR- Savunma Komitesi, tutuklu bulunan Çağdaş Hukuçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve üye avukatlar için basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında konuşan Avukat Several Ballıkaya, “10 saat içerisinde verilen iki farklı karar, bize bu kararı mahkeme heyetinin almadığını gösteriyor” dedi.

Savunma Komitesi’nin,  Beyoğlu’nda bulunan İstanbul Barosu binasında gerçekleştirdiği açıklamaya çok sayıda avukat ve gazeteci katılırken açıklamada davada yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekildi. Basın açıklamasını ise Avukat Several Ballıkaya okudu.

‘Avukatlar görevini yerine getirmeye çalışıyor’

Ballıkaya, avukatların uzun bir süredir siyasi operasyonların, dava ve soruşturmalarınkıskacında savunma görevini yerine getirmeye çalıştığını ifade ederek 2011 yılında başlayan avukat gözaltı ve tutuklama operasyonları 2013, 2015 ve 2017 yılında devam ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul C.Savcılığıyasal koşulları bulunmadan, gerekçesiz, suçlama ve arama nedenini göstermeden 20 avukatınAnkara, İstanbul ve Diyarbakır’daki evlerinin ve ofislerinin aranmasına ve avukatların yakalanmasına karar vermiştir. Bu karar çerçevesindeavukatların evleri ve ofisleri sabaha karşı onlarca silahlı polis tarafından basılmıştır. Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen C.savcısıaramalara katılmamış, hatta bir çoğunda gözlemci avukat dahi hazır olmadığı haldeavukatların evleri ve ofisleri aranmış, eşyalarına ,savunma evraklarına ve bilgisayarlarına el konulmuştur. Haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilen avukatlar, kararı veren savcının ve hakimin her gün adliye binasında, duruşma salonlarındagörev yaptığını bildiği ve tanıdığı avukatlardı. Buna rağmen yasal gereklere uyarak çağrı yapmak yerine kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesi ile polis tarafından yakalanmalarına karar verildi. Soruşturma ile ilgili bir gereklilik olmadığı halde 9 gün süren gözaltı süresi boyunca tutuldukları emniyette psikolojik ve fiziki işkence gördüler. İşkence olgusu Adli Tıp raporları ile saptandı.”

‘Tutukluluğu ağırlaştıran etkenler devam ediyor’

“Gözaltına alınan 17 avukat hakkında tutuklama kararı verildi veher biri yaşam sürdükleri kentten , sevdiklerinden , ailelerinden kilometrelerce uzaktaki cezaevlerine dağıtıldılar” diyen Ballıkaya avukatların götürüldükleri cezaevlerinde kötü muamele, haksız uygulamalar ve tecrit tutukluluğu ağırlaştıran etkenlerin devam ettiğini ve Av. Engün Gökoğlu’nun gardiyanların saldırısı sonucu kolunun kırıldığını hatırlattı.

‘Bağımsız ve tarafsızlığa aykırı uygulamalar son bulsun’

Görülen mahkeme kararları ve yargılama ile bilgi aktaran Ballıkaya ardından şu ifadelere yer verdi: “Tüm yaşananlar bu yargılamanın adil yargılama kriterlerine aykırı şekilde , görünüşte bir yargılama ile cezalandırma yoluna gidileceği endişesi duymamıza neden olmaktadır. Mahkeme heyetinin gerek atama yöntemi nedeni ile görünüşte, gerekse yargılamanın sürecindeki usule ve hukuka aykırı uygulamalar nedeni ile tarafsız şekilde yürütüleceğinden kuşku duymaktayız.Yargı bağımsızlığına ve kanuni hakim güvencesine yönelik ağır bir darbe niteliğindedir.Savunma hakkına ve hukuk devleti iddiasına yönelik somut ihlaller söz konusudur ve savunma yargı mekanizmasının dışındabırakılmaktadır. Ulusal ve uluslararası sözleşmeleregöredevletler,avukatların görevlerini baskı ve engelleme ile karşılaşmadan gereği yerine getirmelerini sağlamakla yükümlü kılınmıştır. Devletin hukuk kuralları ile bağlı olduğu veinsanın haklarını koruduğuiddiası geçerli ise, avukatlar hakkındaki pozitif düzenleme içeren kuralların uygulanmamasının hatta bu derece yaygın şekilde ihlal edilmesinin geçerli bir gerekçesi olamaz. Savunma hakkına, adil yargılama kurallarına, yargının bağımsız ve tarafsızlığına aykırı uygulamaların son bulmasını, meslektaşlarımızın bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarınıbekliyoruz.”

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.