Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

DİSK Asgari Ücretin Net 2800 TL Olması Talebiyle Eylemdeydi

DİSK asgari ücretin 2800 TL olması talebi ile İstanbul Çalışma ve İş Kurumu önünde eylemdeydi. Yapılan eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu asgari ücretin antidemokratik bir şekilde belirlendiğini vurgulayarak “Uyuşmazlık durumunda grev dahil toplu eylem hakkı tanınmalıdır” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretin 2800 TL olması talebiyle İstanbul Çalışma ve İş Kurumu önünde eylemdeydi. Eyleme CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katılarak destek verdi. İŞ-KUR önünde gerçekleşen eylemde sık sık “Asgari değil insanca yaşam”, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

‘Asgari Ücretin Belirlenmesindeki Antidemokratik Yapıya Son Verilmeli’

Yapılan basın açıklamasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu. Çerkezoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Asgari ücret işçisinden işsizine, emeklisinden, kamu çalışanına kadar herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen en temel unsurdur. Herhangi bir pazarlık değil, en önemli bölüşüm mücadelesidir.”

Asgari ücretin antidemokratik biçimde belirlendiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “DİSK olarak her şeyden önce bu antidemokratik yapıya son verilmesini, bütün konfederasyonların söz ve karar sahibi olması gerektiğini söylüyoruz. Uyuşmazlık durumunda genel grev dahil olmak üzere toplu pazarlık istiyoruz. Asgari ücret toplumsal mesele olarak görülürse yaşanabilir bir gelir dağılımı eşitliğini kurabiliriz diyoruz” dedi.

‘Asgari Ücretin Belirlenmesi Sürecinde Uluslararası Standartlara Uyulmuyor’

Çerkezoğlu sözlerinin devamında “Ağustos ayı ortasından itibaren girilen ve derinleşen krizle beraber 2019 asgari ücreti her zamankinden fazla önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi. Çerkezoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Hepimizin geliri yarı yarıya azaldı. Hükümetin yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.8 iken şimdiden yüzde 25’leri gördü. Asgari ücret dolar karşısında da değer kaybetti. İğneden ipliğe dışa bağımlı hale getirilen bu ülkede 2019 asgari ücreti açısından işçilerin gözü kulağı asgari ücret tespit komisyonu masasında. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde uluslararası standartlara uyulmuyor. Türkiye’de hala asgari ücret tek bir işçi baz alınarak hesaplanıyor. TÜİK’in dahi asgari ücret tespit komisyonuna verdiği rakamın altında rakam belirliyorlar. TÜİK’in geçen sene hesapladığı rakamın 300 liranın altında asgari ücret belirlendi.”

Talepler

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu son olarak taleplerini sıraladı:

– Türkiye’de asgari ücret tek bir işçi için hesaplanmaktadır ve bu durum uluslar arası standartlara aykırıdır. Asgari ücret belirlenirken işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.

– İşçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.

– Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.

– Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.

– Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, asgari ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmelidir. Uyuşmazlık durumunda grev dahil toplu eylem hakkı tanınmalıdır.

– Asgari ücret net 2800 TL olmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.