Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP: Asgari ücret 2 bin 850 TL olmalıdır

YAZIYOR – Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısıyla 2019 yılı için asgari ücret belirleme çalışmaları 6 Aralık’ta başlayacak. Siyasi partiler ve sendikalardan açıklamalar gelirken HDP asgari ücretin iki bin 850 tl olması gerektiğini belirtti.

HDP, Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay’ın yazılı olarak yaptığı açıklamada asgari ücretlerin enflasyona ezdirildiği ve asgari ücretlerle çalışanların yoksulluğa terk edildiği ifadeleri yer aldı.

HDP’nin asgari ücret açıklaması şu şekilde:

2019 yılı için asgari ücret, “yıllık ortalama yoksulluk sınırının” en az yarısı kadar olmalıdır. Nüfus içerisindeki yoksul kişi ve hane oranının azaltılması, hanede eğitim ve sağlığa ayrılabilecek bütçenin artması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücret artışı enflasyon oranının üzerinde olmalıdır.

  • 2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır.
  • Bu ücret gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Her hanede iki kişinin istihdam edilmesi durumunda yoksul hane halkı kalmaması bu şekilde sağlanmış olacaktır.
  • En az 7-9 milyon çalışanı doğrudan ve tüm çalışanları dolaylı olarak etkileyen bu karar Aralık ayı sonunda açıklanacaktır.
  • Reel azalışının önlenmesi için asgari ücret yıllık olarak değil dönemlik olarak belirlenmelidir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.