Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Demirtaş’ın davaları birleştirildi

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı iki davanın, aynı suçlamayla yargılandığı Mersin’deki davayla birleştirilmesine karar verildi.

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Demirtaş ile avukatları Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS sistemiyle bağlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları da da duruşmada hazır bulundu.

İddianamenin özetinin okunması ve kimlik tespitinin ardından söz alan Demirtaş, dosyaların birleştirilmesini ve tek mahkemede görüşmesini talep etti.

Demirtaş’ın avukatı Aydın Erdoğan, Demirtaş hakkında aynı suçtan açılmış birden fazla dava olduğunu belirterek, “Bu davaların büyük bir kısmı Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesinde birleştirildi. Bu dava bakımından da suç ve iddianame tarihi esas alındığında Mersin’deki davayla birleştirilmesinin hukuki zorunluluk olduğu gözetilerek bu hususta karar verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan’ın avukatı Tuğba Sağlam Eker ise davaların birleştirilmesine yönelik talebin reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme Selahattin Demirtaş’ın “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılanmasının Mersin 14. Asliye Hukuk Mahkemesindeki aynı suçtan devam eden dosyayla birleştirilmesine karar verdi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.