Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Başaran: Açlık grevi tehlikeli boyutlara ulaşmadan dikkate alınmalı

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in cezaevinden başlatmış olduğu süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 29. gününe dair Diyarbakır’da açıklama yapıldı.

Açıklamayı yapan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Öcalan ile görüşmelerin olduğu süreçte Türkiye’de barış ikliminin yaşandığını hatırlatarak, “Bugün tecrit edilen kapısına kilit vurulan bu barış umudu ve çözüm iradesidir. İmralı’daki tecrit ile başlayarak Türkiye’ye yayılan, karanlık savaş atmosferi, kriz ve kaostur. Hâlihazırda Ortadoğu’da devam eden savaş sarmalı, Türkiye’de artarak devam eden çatışma süreci bu çözümsüzlük politikalarının sonucudur” dedi. 29 gündür açlık grevinde olan Güven ile cezaevlerinde bulunan birçok mahpusun devam ettirdiği açlık grevinin tehlikeli boyutlara ulaşmadan taleplerin yerine getirilmesinin önemine dikkat çeken Başaran, tecrit için “Türkiye’nin kendi iç yasalarına, temel insan haklarına, imzacısı olduğu sözleşmelerden herhangi birine uyması ile gerçekleşebilecek insani ve haklı bir taleptir. Bu talep Türkiye’de insan haklarından, barıştan ve bir arada yaşamdan yana olan demokratik şahıs ve kurumların ortak talebidir” ifadelerine yer verdi.

Başaran konuşmasını şöyle sürdürdü: “Barış talebinin yanında yer alan tüm demokrasi güçlerini, tecridin kaldırılması ve barışın tesisi için harekete geçmeye, muhatapları ise bu eylemleri dikkate alarak bir arada yaşama dair talebin daha fazla zarar görmemesi adına duyarlı olmaya çağırıyoruz” (EVRENSEL)

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.