Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Memet Ali Alabora Hakkında Gezi nedeniyle tutuklama kararı

Oyuncu Memet Ali Alabora için Gezi direnişi nedeniyle ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı.

Oyuncu Memet Ali Alabora hakkında Gezi direnişinden dolayı ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme’ suçlamasıyla ‘tutuklamaya yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği kararda, Gezi’nin iç organizasyonun tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala tarafından yapıldığı, yurt dışı bağlantısının ise Soros bağlantılı kuruluşlar olduğu iddia edildi.

Ivan Maraviç ile İki Kez Görüşme Dosyada Yer Aldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebi için Alabora’nın Gürcistan ve Arap dünyasındaki ayaklanmalarda rol oynadığı iddia edilen OTPOR lideri Sırp Ivan Maroviç ile İstanbul ve Mısır’da yaptığı görüşmeler delil olarak dosyaya koyuldu. Hürriyetin haberine göre savcılığın mahkemeye gönderdiği yazıda, Memet Ali Alabora’nın 18-21 Haziran 2012’de İstanbul’da, 7-15 Temmuz 2012’de ise Mısır’da Ivan Maraviç ile görüştüğünü belirtti.

 

Oyun Gezi’nin Provası Olarak Görüldü

Memet Ali Alabora ve Osman Kavala’nın Türkiye’ye dönmelerinin ardından 30 Temmuz 2012’de Mi Minör adlı tiyatro oyununun provalarına başladıklarını belirten kararda, “Bu oyunda özetle ‘Temsili ülkenin başkanına karşı ayaklanmanın’ teşvik edildiği söz konusu şahısların ülkemize gelmesinin hemen ardından oyunun provalarına başlanmıştır” denildi. Gezi direnişinin 2011’den beri planlandığı ileri sürülen kararda Alabora’nın 2011’de çektiği videolarda ‘Ayaklan İstanbul’ ifadeleri iddianın kanıtı gibi sunuldu.

Geçen hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay, TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube yöneticilerinden mimar Mücella Yapıcı ifadeye çağrılmıştı. Aynı hafta Ankara’da 63 kişi hakkında da ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından iddianame düzenlendi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.