Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Einstein’ın Tanrı’nın Varlığını Reddettiği Mektuba Rekor Fiyat

Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein’ın 1954 yılında yazdığı ve Tanrı’nın varlığını reddettiği mektup açık artırmada rekor fiyata, 2,89 milyon dolara (yaklaşık 15,5 milyon TL) satıldı.

Öngörülen Fiyatın İki Katına Satıldı

Fizikçinin mektubu New York’ta yapılan müzayedede satıldı. Almanca kaleme aldığı ve filozof Eric Gutkind’e gönderdiği el yazması mektup için ön görülen fiyat 1 ila 1,5 milyon dolardı.
Mektubu 2,9 milyon dolara satın alan kişinin kimliği açıklanmadı.

Ölümünden bir yıl önce, 74 yaşındayken, Princeton Üniversitesi’nde yazdığı yazıda Einstein, toplam bir buçuk sayfa olan açıklamalarda şu ifadelerini kullandı:

“Tanrı kelimesi benim için insanların zafiyetinin göstergesi ve sonucundan başka bir şey değil, İncil ise kutsal ama yine de oldukça ilkel hikayeler derlemesidir. […] Ne kadar incelikli olursa olsun hiçbir açıklama fikrimi değiştirmeyecektir.”

‘Musevilik de Diğer Dinler Gibi İlkel Bir Batıl İnanç’​

Einstein’ın kendisini reddeden genç bilim kadınına yazdığı not açık artırmayla satıldı

Yahudi asıllı olduğu için Hitler döneminde Almanya’dan kaçmak zorunda kalan Einstein, Musevilik hakkında da sert eleştirilerde bulundu.

Fizikçi mektubunda şu şekilde yazdı:

“Benim için Musevilik, tüm diğer dinler gibi, ilkel bir batıl inancın vücut bulmuş hali. Benim de gurur duyarak dahil olduğum Yahudiliği ve destek aldığım bu anlayışı diğer halklardan ayıran bir yücelik yok.”

‘Mutluluğun Formülleri’ 1,6 Milyona Satıldı

Einstein’ın yazdığı ‘mutluluğun formülleri’ 1.6 milyon dolara satıldı

2008’deki bir açık artırmada 404 bin dolara satılan mektup, o dönemde büyük tartışma yaratmıştı.
2012’de müzayede sitesi eBay’da 3 milyon dolar başlangıç fiyatıyla satışa çıkarılan ‘Tanrı mektubu’na alıcı çıkmamıştı.

Einstein’ın kaleme aldığı mektuplar daha önce de ilgi görerek yüksek fiyatlara satılmıştı.

Fizikçinin, Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt’e 1939’da yazdığı ve Almanya’nın atom bombası projelerinden bahsettiği mektup, 2002 yılında bir açık artırmada 2,1 milyon dolara alıcı bulmuştu.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.