Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Şair Refik Durbaş Yaşamını Yitirdi

Bir süredir diyaliz ve akciğer tedavisi gören Şair Refik Durbaş, 74 yaşında hayatını kaybetti

 

Şair Refik Durbaş 74 yaşında hayata veda etti. BirGün gazetesi acı haberi “Türk şiirinin yaşayan en büyük şairlerinden ve BirGün yazarı Refik Durbaş bu gece yaşama veda etti” ifadeleriyle duyurdu.

Akşam saatlerinde Medeniyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma kaldırılan Durbaş yaşamını yitirdi. Bir süredir diyaliz ve akciğer tedavisi gören şair, son olarak zatürreye yakalanmış, bu akşam (30 Kasım 2018) fenalaşarak Medeniyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Refik Durbaş’ın cenazesi, yarın (2 Aralık Pazar) Erenköy Galip Paşa camiinde kılınacak öğle namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı mezarlığına defnedilecek.

‘Çok Kişinin Yüreğine Dokunmuş Güzel Bir İnsandı’

Eşi Bilge Durbaş, Refik Durbaş’ın bir hafta önce zatürre olduğunu belirterek, “Akciğerleri iltihaplandı, zor nefes alıyordu. İki gün önce yoğun bakıma aldılar, dün akşam da ‘Allah’a ısmarladık’ dedi ve gitti. Saat 23.30 gibi kaybettik” dedi.

Eşinin böbrek yetmezliği gibi çok sayıda hastalığının olduğunu belirten Bilge Durbaş, “Hepsi tabi çok yordu onu. Bağışıklık sistemini düşürdü. Son olarak akciğerinde sorun çıktı ve artık kaldıramadı. Refik Durbaş, şair olarak, insan olarak Türkiye’de çok kişinin yüreğine dokunmuş güzel bir insandı, şiiriyle yaşayacak” ifadesini kullandı.

ŞİİR, ŞİİRDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR

Refik Durbaş, 2014’te Dünya Şiir Bildirgesini kaleme almıştı.

TYS: Türkiye Şiirinin Önemli Bir Damarı Kesildi

Evrensel Gazetesine açıklamada bulunan Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkanı Mustafa Köz, “Gündelik ve eskimeyen sözcüklerle hep yeni bir şiir yazdı. İnsana dair her şey Refik Durbaş şiirinin ana eksenini oluşturdu. Bu eksen sadece 60’lardan bugüne Türkiye insanının sorunlarına değil insanlığın sorunlarına da baktı. Şimdi Türkiye şiirinin önemli bir damarı kesildi. Durbaş şiiri buna karşın yazdıkça çoğalan bir şiir olduğu için şimdiden geleceğin dilini de yakaladı. Durbaş’ın insanın ve bilincin özgürleşmesi için verdiği emeği unutmayacağız” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de taziye mesajı yayımladı. Mesajda, “Refik Durbaş’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Şiir ve yazı dünyasına uzun yıllardır başarıyla hizmet eden Refik Durbaş’ın ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.

‘PEN Türkiye: Biz De Onu, Şiirini, Kişiliğini Çok Sevdik’

PEN Türkiye Yönetim Kurulu da Durbaş’ın ölümünün ardından yaptığı yazılı açıklamayla  “Refik abi bugün bizi ağlattı” diyerek üzüntüsünü paylaştı. Açıklamada “‘Refik abi sen beni niye ağlattın?’ Ahmet Erhan böyle yazmıştı. Refik abi bugün bizi ağlattı. Şiirimizin ustalarından, ama her zaman ‘çırak’ gibi davranan Refik Durbaş. Şiiri yurdu gibi, yurdunu şiir gibi sevdi. Bu yüzden en çok yurtsuzların, kimsesizlerin, gurbetçilerin şiirini yazdı. Şiirimize her dilde rahatça söylenebilecek yerel tatlar kattı. Kendi dili de öyle tatlıydı. Açık ve Erzurum yaylası gibi geniş bir yürekle sevdi insanları, şairleri, yazarları. Biz de onu, şiirini, dilini, kişiliğini çok sevdik. O hepimizin Refik Abi’siydi, bugün bizi ağlattı. Üyemiz, canımız, değerli arkadaşımız Refik Durbaş, eserleriyle yaşayanlar arasına katıldı.Önünde sevgiyle saygıyla eğiliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Evrensel

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.