Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

İHD: Değişen sadece yılların sayısı, halen katiller bulunamadı

İHD İstanbul Şubesi, Tahir Elçi'nin öldürülmesinin 3'üncü yılında; "Değişen sadece yılların sayısı, halen katiller bulunamadı ve soruşturmada bir gelişme yok" dedi.

YAZIYOR- İHD İstanbul Şubesi, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 3’üncü yılında; “Değişen sadece yılların sayısı, halen katiller bulunamadı ve soruşturmada bir gelişme yok” dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 3 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) henüz failler yargı önüne çıkarılmadığını ve soruşturmada bir gelişmenin olmadığını vurguladı. İHD,  gözaltında kayıplara, cezasızlığa ve savaşın yarattığı yıkıma karşı mücadele eden Tahir Elçi’nin katilinin de faili meçhul bırakılmak istendiğine dikkat çekti.

İHD, Elçi ile ilgili, insan hakları ve hukuk alanındaki çalışmaları nedeniyle hedef haline getirilmiş yoğun tehditlere maruz bırakılmıştı diyerek açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“İnsan Hakları Savunucusu ve Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi katledileli üç yıl oldu. Değişen sadece yılların sayısı. Çünkü halen katilleri bulunmadı ve soruşturmada bir gelişme yok. Faili Meçhul siyasi cinayetlere, gözaltında kayıplara, cezasızlığa ve savaşın yarattığı yıkıma karşı mücadele eden Tahir Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak isteniyor.

Tahir Elçi, insan hakları ve hukuk alanındaki çalışmaları nedeniyle hedef haline getirilmiş, yoğun tehditlere maruz bırakılmıştı ama geri adım atmak yerine inandığı yolda yürümeyi tercih etmişti.

Çatışma ve savaşın, tarihi ve kültürel mirasa verdiği zararın görülmesi ve durdurulması için de mücadele eden Tahir Elçi, devam eden çatışma ve operasyonlarda bomba ve kurşunların hedefi haline getirilen tarihi Dört Ayaklı Minare’de meydana gelen tahribata dikkat çekmek ve daha fazla zarar görmesini engellemek için basın açıklaması yapıldığı sırada, Dört Ayaklı Minare’nin yanı başında katledildi.

Sur, o tarihte yoğun güvenlik çemberinde tutulduğundan, katledildiği yerde kimlerin bulunduğu, sokağa kimin girip çıktığı bilinmesine, olay yerinde basın açıklamasını izlemek maksadı ile basın mensuplarına ve polise ait çok sayıda kamera bulunmasına rağmen katilin tespit edilememesinin tek bir izahı var:

Bu cinayeti planlayan, organize eden, katile tetiği çektiren ve katili koruyanların emniyetle devletle ilişkileri var ve bunlar gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar. 17.500 faili meçhul gibi Tahir Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak isteniyor.

İnsan hakları savunucuları olarak; buna izin vermeyeceğiz. Tahir Elçi’nin katilleri bulunup cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız.

Tahir Elçi’yi unutmadık, unutturmayacağız!”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.