Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Sezgin Tanrıkulu: AİHM kararı vekiller için emsal olacaktır

AİHM, "siyasi nedenlerle" tutuklandığı tespitinde bulunduğu Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde karar verdi.

AİHM, “siyasi nedenlerle” tutuklandığı tespitinde bulunduğu Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde karar verdi.

AİHM’in bu kararı sonrası tanınmış kimi hukukçular sosyal medyada şu paylaşımlarda bulundu:

Yaman Akdeniz: “AİHM Selahattin Demirtaş kararını yayınladı. Çok ciddi bir ihlal kararı verirken Mahkeme Türkiye ile ilgili de ilk defa 18. madde kararı verdi ve Demirtaş’ın salıverilmesini talep etti. Mahkeme, Demirtaş’ın Ek 1. Protokol 3. Madde kapsamında seçilme hakkının da ihlal edildiğine hükmetti. Türk Yargıç Işıl Karakaş 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşı oy kullandı.”

Sezgin Tanrıkulu: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş kararı çıktı. Beklendiği ve hukuken adilane olduğu gibi ağır ihlâl: Çok nadir kullanılan 18.  Madde (Haklara getirilecek kısıtlanmaların sınırlanması) de ihlâl edilenler haklar arasında sayıldı. Vekiller için emsal olacaktır.”

Kerem Altıparmak: “AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Derhal serbest bırakılması gerekir!”

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.