Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

’10 ayda 62 çocuk işçi yaşamını yitirdi’

İSİG Meclisi, 2018 yılının ilk on ayında en az 62 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

İSİG Meclisi, 2018 yılının ilk on ayında en az 62 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

İktidarın çocuk işçiliğini denetlemekten kaçındığını belirten İSİG Meclisi, çocuk işçilerin iş yerlerinin “görünmeyen” özneleri olduğunu ifade etti. 2018 yılının ilk on ayında en az 62 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çeken İSİG Meclisi’nin hazırladığı rapor ise şöyle:

  •  Çocuk iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı üç il sırasıyla Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’dir. Bu şehirlerde tarım işçiliği ve kırsalda yoksulluk had safhadadır. Yine en fazla çocuk iş cinayeti yaşanan illerin aynı zamanda mülteci nüfusun da yoğun olduğu illerdir.
  • Yaşamını yitiren 62 çocuk işçinin 10’u mülteci-göçmen çocuklardır. Mülteci çocukların ölüm oranının tüm göçmen işçilerin ölümünün 3-4 katı olması hem çalışma koşulları bakımından çok daha tehlikeli işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını hem de çalışan mülteci çocuklara yönelik şiddetin ne denli büyük olduğunu göstermektedir.
  • Çocuk iş cinayetlerinde ölen kız çocuklarının oranı ise yüzde 11 ile genel iş cinayeti verilerindeki kadın işçi oranının neredeyse iki katıdır. Bu durum kız çocuklarının özellikle tarım sektöründeki yoğun sömürüsünden kaynaklanmaktadır.
  • Çocuk işçiler en çok ücretsiz aile işçiliğinin ve küçük yaşta çalışmanın yaygın olduğu tarım sektöründe ölmüştür. Her zaman söylediğimizi tekrar edelim: ‘Çocuk işçilik olmazsa mevsimlik işçilik olmaz.’ Tarımdaki çocuk iş cinayetlerini yüzde 11 ile inşaat sektöründeki çocuk işçi ölümleri izlemektedir. Sanayide, madenlerde, küçük atölye ve işletmelerde, tamirhanelerde ve sokaklarda çalışan çocuk işçiler trafik kazalarında, boğularak, yüksekten düşerek ya da ezilerek hayatlarını kaybetmektedir.
  • İş cinayetinde yaşamını yitiren 62 çocuğun 22’si 14 yaş ve altındadır. 14 ve altı yasal olarak çalışması tamamen yasak olan bir yaştır. Çalışması ‘yasal’ olan 15 yaşın üstündeki çocuklar ise kimya, metal gibi ağır ve tehlikeli olup çalışması kanunen yasak işlerde de çalıştırılmaktadır.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.