Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Kurşun acısından beter çocuklarımın çığlıkları’

Polis kurşunu ile katledilen 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz öldürüldüğü yerde kadınlar tarafından anıldı.

YAZIYOR – Polis kurşunu ile katledilen 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz öldürüldüğü yerde kadınlar tarafından anıldı.

İstanbul Gazi Mahallesi’nde 15 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen bir eylem sırasında evinde otururken polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz öldürüldüğü yerde kadınlar tarafından anıldı. Evinin önüne karanfiller ile gelen kadınlar sık sık “Jın jiyan azadi” sloganları attı.

‘Dosya faili meçhul dosyalar arasında yerini alacak’

Gemsiz ve katledilen kadınlar adına oturma eylemi ile başlayan basın açıklamasında kadınlar zılgıtları ile yaşanan katliamlara ses çıkardı. Oturma eylemi ardından ilk olarak söz alan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, “Dosyada gizlilik kararı neden alındı?  Gizlilik kararının alınması için ailenin ya da mağdurun mahrumiyeti ya da soruşturma seyrini değiştirecek başka önemli noktaların olmasından kaynaklı alınır. Bu dosya açısında gizlilik kararının alınmasını gerektiren hiçbir şey yok.  Aksine mağdur ailesinin tanıkları dinletebilmesi açısından ailenin ve avukatlarının dosyayı görebilmesi gerekiyor. Dosyada ki gizlilik kararının sebebi dosyayı kaçırmak, faili meçhullere eklemek için yapıldı. Bir yıl önce arama kararı ile dosya arşive kaldırıldı. Bu dosyada bildiğimiz o faili meçhul dosyalar arasında yerini alacak” ifadelerine yer verdi.

‘Kurşun acısından beter çocuklarımın haykırışları’

Gülüm ardından söz alan Gemsiz’in kardeşi Yeter Naz ise Gemsiz’in bu coğrafyada yaşayan kadınların yaşadığı kederi paylaştığını söyleyerek kardeşi adına yazdığı mektubu okudu. Gemsiz’in dilinden yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi:  “Perdeyi aralıyorum tam zamanında gelmişiz, sokakta ki akreplere bakılırsa ortalık yine karışacak gibi. Biz milli gazımızı soluyacağız yine. Biz alışığız evimizde gazı solumaya ama Avşin daha çok küçük nasıl korurum onu evin her köşesine sinen gazdan…..Sonra gazın yanı sıra savaşta bile kullanılmayacak her türlü yöntemin Cizre ve Sur’da uygulandığı vahşeti düşünüyorum, pervasızlığı, zulmün sınırı yok. Taybet anayı düşünüyorum.  Taybet ana 23 yıl önce bir oyun alanında mayının patlaması sonucu 2 çocuğunu kaybeden Taybet ana. 23 yıl sonra da kendisi katledildi sokakta….  Çok şükür evimizdeyiz eşim ve çocuklarımla…. Derken pencereden panzerin rastgele ateş ederek karşı sokağımıza geçtiğini görüyor eşim ve çocuklarım. Ben vuruluyorum. Vuruldum diyorum. Kanlar içinde yerlere yığıldım. O an kurşunun acısından beter çocuklarımın çığlıklarını, haykırışlarını duyuyorum…”

Mektubun ardından son olarak Naz katillerin yargılanması için tüm iç hukuk yollarını kullanacaklarını belirterek,  “Tıkandığımız taktirde hakkımızı uluslararası platformlarda aramaya devam edeceğiz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.