Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Büro Emekçileri Ek Zam Talebiyle Eylemdeydi

Büro Emekçileri ek zam talebiyle ülkenin dört bir yanında eylemdeydi; “Enflasyonla topyekûn mücadele adı altında, enflasyon farklarını düşürmeye çalışılmasına karnımız toktur”

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK)’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası(BES) bugün İstanbul’da da eylemdeydi. BES İstanbul 2 No’lu şubesi ek zam talebiyle Kağıthane Vergi Dairesi Kompleksi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Vergi dairesi önünde bir araya gelen büro emekçileri “Ekonomik kayıplarımızın karşılanması için ek zam istiyoruz” pankartı açtı.

Burada açıklamalarda bulunan BES İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Murtaza Pektezel ülke genelinde eylemde bulunan büro emekçileri olarak ekonomik kriz koşullarında bir maaş gününü daha eylemle karşıladıklarını ifade etti.

Pektezel toplu sözleşme gereği 2018’de planlanan %4+%3.5 oranındaki maaş zamlarının kriz koşullarında gerçeklikten uzak olduğunu belirterek “Yılın ilk 6 ayında yapılan %4’lük zam enflasyona yenik düşmüş, aylar sonra verilen enflasyon farkları emekçilere ekonomik mağduriyetler yaşatmıştır” dedi.

‘Emekçilere yutturamayacaksınız’ 

Büro emekçilerinin taleplerinin net olduğunu ifade eden Pektezel sözlerini şöyle sürdürdü; “Enflasyonla topyekûn mücadele adı altında, enflasyon farklarını düşürmeye çalışılmasına karnımız toktur. Firmaların yaptığı sezon sonu indirimlerini, yıl sonu indirim kampanyalarını enflasyonla mücadele, enflasyon farklarını da zam olarak emekçilere yutturamayacağınızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.”

‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe’

Pektezel büro emekçilerinin taleplerini sıraladı;

  • Vergi dilimi ve dolaylı vergi soygununa son verilsin
  • Ek ödemeler emekli aylığına dahil edilmeli, Bireysel Emeklilik dayatmasına son verilmeli
  • Yoksulluk, rant  ve savaş bütçesi değil, emekçiye bütçe istiyoruz.
  • Bütçe imkanlarının kamu yararına kullanılmasını istiyoruz.
  • Cinsiyet körü kamu politikalarına karşı, kadınların iktisadi kaynaklara, kamusal alanlara erişimini kolaylaştıran, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe istiyoruz.
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.