Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Kendimi Onların Çocuklarının Yerine Koydum’

Cumartesi İnsanı Saliha Şanlı, Cumartesi Annelerini bir karanfil eşliğinde ilmek ilmek işlediği "Ah Cumartesi Aşk" adlı Goblen Sergisi TÜYAP Fuarı’nda. Goblen çalışmasına dair konuştuğumuz Saliha Şanlı “Bir ilmek dahi katkım olursa seslerini duyurmaya ya da seslerine ses olmaya işe yaradı demek bu çalışma” diyor.

Zülal Koçer-

Cumartesi İnsanı Saliha Şanlı, Cumartesi Annelerini bir karanfil eşliğinde ilmek ilmek işlediği “Ah Cumartesi Aşk” adlı Goblen Sergisi TÜYAP Fuarı’nda. Goblen çalışmasına dair konuştuğumuz Saliha Şanlı “Bir ilmek dahi katkım olursa seslerini duyurmaya ya da seslerine ses olmaya işe yaradı demek bu çalışma” diyor.

Saliha Şanlı, uzun yıllardır Galatasaray Meydanı’nda kayıplarını arayan ailelerin “Kayıplarımız nerede” sorusuna omuz veren bir Cumartesi İnsanı.

Şimdi ise o soruyu iplerle ilmek ilmek ördüğü Cumartesi İnsanları portreleri ile yükseltiyor. Saliha Şanlı yaklaşık bir yıl süren “Ah Cumartesi Aşk” adlı çalışmasını geçtiğimiz cumartesi günü TÜYAP kitap fuarında sergilemeye başladı.

‘Güzel Anneyi Kaybettik, Beni Çok Etkiledi’

Şanlı ile böyle bir çalışma yapmasının nedenlerini, yapım sürecini konuştuk.

İlk goblen çalışması erkek kardeşinin portresi olan Şanlı “Onu anneme hediye ettim. Birkaç gün sonra Güzel anneyi kaybettik, ölümü beni çok etkiledi. Güzel annenin cenazesinde taşınan fotoğrafı yapmayı denedim. Olunca da ben yaparım dedim ve fotoğraflarını bulabildiğim, işlemeye uygun olan bütün annelerin portrelerini yapmaya başladım” diyerek çalışmaya nasıl başladığını anlatıyor.

‘Portrelerini Bitirdiğimde Onları Ölümsüzleştirdim’

Şanlı, bu portreler üzerine toplamda bir yıl emek vermiş. Bir yıllık çalışma sürecinin kendisini zorlayıp zorlamadığını sorduğumuz Şanlı; “Zordu. Ağladım. Kendimi onların evlatlarının yerine koymaya çalıştım. Çoğu zaman onların portrelerini işlerken ağıtlar dinledim, sanki onların ağzından dinliyormuş gibi, öyle duygulandım. Kolay olmadı ama sonuçta her birini tamamladığımda ayrı bir mutluluk yaşadım. Yani ben portrelerini bitirdiğimde, onları ölümsüzleştirdim” diye cevaplıyor.

‘Bir İlmek Dahi Katkım Olursa Seslerine’

Şanlı “Bir ilmek dahi katkım olursa seslerini duyurmaya ya da seslerine ses olmaya işe yaradı demek” diyen Şanlı herkesin Cumartesi Annelerinin mücadelesi için yapabileceği bir şeyler olduğunun altını çiziyor.

‘Yapacak Bir şey Mutlaka Vardır’

“Gidip cumartesi günü onlarla bir araya gelmek bile önemli” diyen Şanlı, şöyle bir çağrıda bulunuyor; “Bence insanlar çekinmesinler, cumartesi günü onların yanına gitsinler. Hiç bir şey yapamıyorlarsa bunu yapsınlar. Onların istediği, çocuklarının, yakınlarının kemiklerine kavuşmak ve faillerin yargılanmasını istemek. Buna herkes destek verebilir bir şekilde.”

Şanlı’nın, Goblen çalışmasına ek olarak portreleri yapılan Cumartesi Anneleri’nin kayıplarını arama mücadelesinin ve yakınlarının kaybediliş hikayelerinin yer aldığı 70 sayfalık bir kitapçık oluşturuldu.

“Bir ‘ilmek’ katkım olduysa, başım göğe, ellerim kalbime erer” diyen Şanlı bir Cumartesi Anneleri’nin kayıplarının kemiklerine ulaşabilme mücadelesini kitap fuarında anlatıyor.

Şanlı’nın, Goblen Sergisi bir hafta boyunca 28’inci TÜYAP Kitap Fuar’ında 7. Salon, Karşı Sanat Standı’nda.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.