Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kadınlar erkek şiddetine bahaneleri kabul etmiyor

İstanbul’da kadınlar 25 Kasım’da “Erkek şiddetine bahane çok, susmaya, haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok” sloganı ile Taksim’de buluşacaklar.

Zülal Koçer-

İstanbul’da kadınlar 25 Kasım’da “Erkek şiddetine bahane çok, susmaya, haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok” sloganı ile Taksim’de buluşacak.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Günü’nde bu yıl da kadınlar talepleri ve sözleri ile sokaklarda olacak. İstanbul’da, Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu öncülüğünde düzenlenecek eylemin sloganı da belli oldu. İstanbul’da kadınlar bu 25 Kasım’da “Erkek şiddetine bahane çok, susmaya, haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok” sloganı ile Taksim’de olacak.

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’ndan İrem Gerkuş ve Feride Eralp ile 25 Kasım’da hangi sloganla alanda olacaklarını, bu yılın ana gündemlerinin ne olduğunu konuştuk.

Kadınlar, Haklarına Saldırılar Karşısında Sessiz Kalmıyor

İrem Gerkuş erkeklerin ve devletin erkek şiddetini meşrulaştırmaya çalışan bahanelerini teşhir edeceklerini vurguladı. Gerkuş, 25 Kasım’da yapacakları eylem ile kadınların nafaka haklarına ve pek çok elde edilmiş kazanımlarına saldırıları dile getireceklerini, yanı sıra OHAL’le KHK’lara kadınların mağdur edilmesinden, krizin şiddete bahane edilmesine kadar pek çok konuda sözlerini söyleyeceklerini ifade etti.

‘Erkek şiddetine sürekli bahane var’

Gerkuş, bu sene de her yıl olduğu gibi erkek şiddetine dikkat çekeceklerini belirterek “Erkek şiddetine devletin de erkeğin de sürekli bahaneler ürettiğini görüyoruz. Özellikle son zamanlarda televizyonda, çevremizde bu bahanelere çokça sığınıldığını görmeye başladık. Şiddetin sorumluluğunu almamak için yuvarlak cümleler kurulmaya başlandığını, popüler cümlelerle kamuoyuna servis edildiğini görüyoruz” diye konuştu. Gerkuş, bu seneki sloganlarını belirlemekte üretilen bahanelere dikkat çekmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

‘Kadınlar Birlikte Güçlü’

Gerkuş, son olarak kadınlara çağrıda bulunarak, “Biz kadınlar her zaman sokaklardayız ancak erkek şiddetine karşı hep birlikte olmak, dayanışmak, hayatlarımıza sahip çıkmak çok önemli. Kadınlar birlikte güçlü” dedi.

‘Dayatılan Hayatın Dışında Kalan Kadınlara Şiddet ‘

Platform üyelerinden Feride Eralp de son dönemde kadınların çok yönlü bir saldırı altında olduğuna dikkat çekerek başladığı sözlerinin devamında “Hem ekonomik olarak, hem de aile dışında hiçbir sosyal politika mekanizmasına erişimimiz bırakılmadan, hem boşanma zorlaştırılarak çeşitli çeşitli şekillerde belirli bir hayat dayatılıyor” dedi. Eralp bu dayatmaların dışında kalan kadınların ise şiddete maruz bırakıldığını ifade ederek “Biz bu sene 25 Kasım’da alanlarda, farklı farklı yerlerde sokakta, evlerimizde, iş yerlerimizde ve 25 Kasım akşamı Taksim’de olacağız. Şiddetin bu meşrulaştırılma haline, kadınlara dönük erkek şiddetinin bu ülkeyi yönetenlerin eli ile meşrulaştırılmasına, ‘bir takım kadınların şiddeti hak eden kadınlar’ olarak kategorilendirilmesine karşı isyanımızla orada olacağız” diye konuştu.

‘Göz Diktikleri Bizim Erkek Şiddetiyle Mücadele Aracımız Olan Haklar’

6284 numaralı yasaya ve diğer haklara dönük saldırılara karşı da özellikle sözlerini söyleyeceklerini aktaran Eralp, “6284 numaralı yasa kadınları şiddetten korumak için kadın hareketinin mücadelesi ile var ettiği bir yasa. Bir çok eksiğine rağmen biz şiddetin kadınların canını almadan önce korunabilmesi açısından bu yasanın da diğer tüm haklarımız gibi bizim için önemli. Nafaka hakkı da buna dahil. İktidarın göz diktiği ve ya yakın çevrelerinin basın yayın organlarının göz diktiği haklarımız aslında bizim güvencemiz ve bunlar bizi kazanımlarımız. Bu haklar aynı zamanda erkek şiddeti ile mücadelede bizim için yaşamsal olan araçlar” ifadelerini kullandı.

‘Tüm Kadınları Ses Çıkarmaya Çağırıyorum’

Eralp erkek şiddetine ve şiddeti meşrulaştıran düzene karşı sürdürülen mücadelenin tüm kadınların mücadelesi olduğunu vurgulayarak “Tüm kadınları da erkek şiddetine, devlet şiddetine, erkek şiddetini meşrulaştıran çabaya karşı alanlarda olmaya, ses çıkarmaya çağırıyoruz” dedi.

İstanbul’da 25 Kasım günü kadınlar saat 17:00 da Taksim Tünel Meydanı’nda buluşacak. 25 Kasım’a hazırlıklar ise startını verdi. Platform her gün farklı farklı ilçelerde bildiri dağıtımları ile kadınları 25 Kasım’da Taksim’e çağıracak.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.