Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali yarın başlıyor

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali yarın 'Mülteci çocuklar' başlığı ile başlıyor.

Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali yarın ‘Mülteci çocuklar’ başlığı ile başlıyor.

2. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali, 11-18 Kadım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Festivalde 60 film, söyleşiler, paneller, uzman eğitmen ve sanatçılarla oluşturulan pek çok atölye ve gösterim yapılacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali”, 11-18 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Farklı yaş gruplarından çocukları, gençleri ve ebeveynleri kapsayacak festivalin bu yılki başlığı “Mülteci çocuklar” olacak.

Kanada, Hollanda, Avusturya, İran, İsviçre, İsveç, Almanya, İspanya, Küba, Japonya, İzlanda, Belçika, Bangladeş, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin katılımcı olarak yer alacağı festivalde, 60 film, söyleşiler, paneller, uzman eğitmen ve sanatçılarla oluşturulan pek çok atölye ve gösterim yapılacak. Festivale, Cinekid ve KLIK ekipleri, Yannie Dupont Hebert, Hüseyin Tabak, Erhun Altun, Erman Okay başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından önemli yönetmen ve konuklar katılacak. Festivalin bu yılki onur konuğu ise Behiç Ak olacak. Bir hafta sürecek festivalin kapanış gecesinde ise çocukların kendi senaryolarını yazdıkları, oynadıkları ve yönettikleri filmlerin gösterimi, kendi oyunculuklarını üstlendikleri Ah Şu Anneler Babalar adlı tiyatro oyunu ve 1000 Çocuk Korosu sahne alacak.

Sinetopya ve Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali hakkında

2010 yılında bir araya gelmiş akademisyen, sinema yazarı, sinema pratisyeni ve gönüllülerden oluşuyor.

Sinema üreticisi ve aktivisti olan bu grup, yakın zamanda Sinetopya Sinema Gönüllüleri adıyla da dernekleşti.

Grup, sinema üretimi, gösterimi ve arşivi yapmanın yanı sıra sinemaya dair her türlü üretimin özgürce tartışıldığı, ortaya konmuş ürünlerin değişik organizasyonlar, gösterimler ve yayınlar yoluyla yaygınlaştırıldığı bir zemin yaratmayı hedefliyor.

Festival ise organizasyonundan, sunumuna kadar, sadece büyüklerin değil çocukların da etkin görev ve sorumluluk alacağı bir şekilde kurgulandı.

Engelli, mülteci ve sokakta yaşayan çocukların dışlanmadığı bir festival planlandı.

Ulusal değil uluslararası bir festival hazırlayarak, dünya çocuklarını bir araya getirmek isteğiyle yola çıktılar.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.