Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Cumartesi Anneleri’ni ve mücadelelerini ilmek ilmek ördü

Cumartesi İnsanı Saliha Şanlı, Cumartesi Annelerini bir karanfil eşliğinde ilmek ilmek işledi. Saliha Şanlı Cumartesi Annelerini işlediği Goblen Tablolar bugün itibariyle TÜYAP Kitap Fuarında sergileyecek.

Fatoş Erdoğan-

Cumartesi İnsanı Saliha Şanlı, Cumartesi Annelerini bir karanfil eşliğinde ilmek ilmek işledi. Saliha Şanlı, Cumartesi Annelerini işlediği Goblen Tablolar bugün itibariyle İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında sergileyecek.

İlmek İlmek Örülen 37 İnsan

Saliha Şanlı, uzun yıllardır İstanbul Galatasaray Meydanı’nda kayıplarını arayan ailelerin “Kayıplarımız nerede” sorusuna omuz veren bir Cumartesi insanı. Şimdi ise o soruyu iplerle ilmik ilmik ördüğü Cumartesi İnsanları portreleri ile yükseltiyor.

İlk olarak, 2017 Eylül’ünde yaşamını yitiren Cumartesi İnsanlarından Güzel Şahin’in portresini yapan Saliha Şanlı, yaklaşık bir yıl süren çalışmaları sonucunda “Ah Cumartesi Aşk” adlı Goblen Tabloları yaptı. Toplamda 37 Cumartesi İnsanının portresini işleyen Şanlı’nın portrelerinde sadece iki erkek var. Bunlardan birisi oğluna ne olduğunu sormak için Galatasaray Meydanı’na ilk çıkanlardan bir olan, Hasan Ocak’ın babası Baba Ocak. Diğeri de yıllarca faili meçhullerin dosyalarına bakan ve 2015 Aralık’ta Diyarbakır’da öldürülen Tahir Elçi. yapılan her iki portrenin arasında ise Cumartesi Anneleri’nin simgelerinden bir olan karanfil yer alıyor.

‘Kapımı, Kalbimi Kapatıp Sessiz Kalamazdım’

Şanlı’nın, Goblen çalışmasına ek olarak portreleri yapılan Cumartesi Anneleri’nin kayıplarını arama mücadelesinin ve yakınlarının kaybediliş hikayelerinin yer aldığı 70 sayfalık bir kitapçık oluşturuldu.

Şanlı, bu kitapçığın arka kapağında kendisini böyle bir çalışma yapmaya nasıl karar verdiğini şu sözlerle anlatıyor; “Adil bir toplumda barış ve huzurla yaşamanın yolu, geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmaktan geçiyor. hesaplaşmanın ilk koşulu ise gözaltında devlet korumasında olması gerekirken, kaybolan/kaybedilen insanların akıbetidir. Bu politik ve etik yüzleşme yapılmadan, bir avuç kemiğe razı edilen Kayıp Anneleri ve yakınları orada iken, kapımı, penceremi ve kalbimi kapatıp, sessiz kalarak bu insanlık suçuna ortak olamazdım. Emeğimle bir farkındalık yaratıp, annelerimize ses olmaya çalıştım”

‘Başım Göğe Kalbim Ellerime Erer’

“Bir ‘ilmek’ katkım olduysa, başım göğe, ellerim kalbime erer” diyen Şanlı bir hafta boyunca Cumartesi Anneleri’nin kayıplarının kemiklerine ulaşabilme mücadelesini kitap fuarında anlatacak.

Şanlı’nın, Goblen Sergisi bir hafta boyunca 28’inci TÜYAP Kitap Fuar’ında 7. Salon, Karşı Sanat Standı’nda sergilenecek.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.