Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Cumartesi Anneleri 711’inci hafta: Ramazan Yazıcı’nın mezarı nerede?

Cumartesi Anneleri 711'inci haftalarında 1996'da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Ramazan Yazıcı'nın mezarını sormak için bir araya geliyor.

Cumartesi Anneleri 711’inci haftalarında 1996’da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Ramazan Yazıcı’nın mezarını sormak için bir araya geliyor.

711 haftadır kayıplarına ne olduğunu soran ve faillerinin yargılanmasını isteyen Cumartesi Anneleri 11 haftadır Galatasaray Meydanı’na gidemiyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Binası önünde açıklama yapabilen kayıp yakınları bu hafta, 22 Kasım 1996 günü saat 09.00 sıralarında Diyarbakır Silvan Melikahmet Garajı’nda kendilerini polis olarak tanıtan telsizli, silahlı üç kişi tarafından gözaltına alınan 36 yaşındaki Ramazan Yazıcı’ya ne olduğunu soracak.

1996 senesinde gözaltına alından Ramazan Yazıcı’yı arayan ailesinin başvurduğu tüm merciler onun gözaltına alınmadığını ileri sürdü.

Olaydan iki yıl sonra 19 Kasım 1998 tarihinde Ramazan Yazıcı’nın cansız bedeninin 3 Aralık 1996 tarihinde İdil’e bağlı Sarıköy ve Mağara köyleri arasında bulunduğu ve İdil Merkez Mezarlığı’na kayıt tutulmaksızın kimliği meçhul kişi olarak gömüldüğü açığa çıktı. Ancak bugüne kadar mezar yeri tespit edilerek Yazıcı’dan kalanlar ailesine teslim edilmedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndaki dosyada hiçbir gelişme yaşanmazken AİHM’e taşınan dava mahkûmiyetle sonuçlandı.

Kayıp Yakınları ve İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 711’inci haftalarında “Ramazan Yazıcı’nın mezar yeri açıklansın, onu kaybedenler yargılanarak cezalandırılsın!” diyerek buluşuyor.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.