Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

710’uncu haftada Nazım Gülmez’in akıbeti sorulacak

Askerlerin, kendilerine kılavuzluk yapması için evinden aldıkları Nazım Gülmez'den bir daha haber alınamadı.

Askerlerin, kendilerine kılavuzluk yapması için evinden aldıkları Nazım Gülmez’den bir daha haber alınamadı.

YAZIYOR – Cumartesi Anneleri 710’uncu haftalarında, 1994’de Dersim’in Hozat ilçesinde askerlerce kendilerine kılavuzluk etmeleri için evinden götürülen ve kendisinden bir daha haber alınamayan Nazım Gülmez’in akıbetini sormak için bir araya gelecek. 700’üncü haftalarına kadar Galatasaray Meydanı’nda kayıplarına ne olduğunu soran ve faillerinin yargılanmasını isteyen kayıp yakınlarının 10 haftadır Galatasaray Meydanı’na gitmeleri engelleniyor.

710’uncu haftada ise kayıp yakınları akıbet sormaya ve faillerin yargılanmasını istemeye devam ediyor. Bu hafta Nazım Gülmez’e ne olduğu sorulacak. Nazım Gülmez Dersim’in Hozat ilçesine bağlı, Torut (Taşıtlı) köyünde yaşıyordu. 14 Ekim 1994’te sabah 09:30’da Bolu Komando Tugayı’na bağlı askerlerce, yapılacak operasyonda arazide kılavuzluk etmesi için evinden alındı.

Bir daha haber alınamadı

Götürülüşüne muhtar ve bütün köylüler tanıklık etti. Bu, ailesinin onu son görüşü ve oldu Nazım Gülmez’den bir daha haber alınamadı. Jandarma karakolları, savcılık ve valilik de dahil tüm resmi kurumlara başvuran çocuklarına, “Asker almış, sonra kent merkezine götürüp bırakmış” dendi. Çocukları ise “Bıraksalardı eve dönerdi” diye itiraz etti. Üç köylüyle birlikte gözaltına alınmış, daha sonra üç köylü serbest bırakılmış, ama Gülmez’den bir daha haber alınamamıştı.

11 yıl boyunca hiçbir girişimlerinden sonuç alamayan Gülmez Ailesi, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu, AİHM başvuruyu kabul etti.

Nazım Gülmez kaybedildiğinde; Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı, Tansu Çiller Başbakan, Nahit Menteşe İçişleri Bakanı, Mehmet Gölhan Savunma Bakanı, İsmail Hakkı Karadayı Genelkurmay Başkanı, Ünal Erkan Olağanüstü Hal Valisi’ydi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.