Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Şam’daki Ulusal Müze 6 yıl sonra yeniden açıldı

Şam'da Ulusan Müze, eserleri savaşın etkisinden korumak için 2012 yılında kapatılmıştı. Altı yıl aradan sonra müzenin bir bölümü ziyaretçilere açıldı.

 

Şam’da Ulusan Müze, eserleri savaşın etkisinden korumak için 2012 yılında kapatılmıştı. Altı yıl aradan sonra müzenin bir bölümü ziyaretçilere açıldı.

Suriye’nin başkenti Şam’daki 1920 senesinde kurulan ve eski eserlerin sergilendiği Ulusal Müze, 2012 yılında iç savaş nedeniyle eserleri korumak amaçlı kapatılmıştı. Kapatılan müzenin altı yıl aradan sonra bir bölümü ziyaretçilere açıldı.

Açılışta konuşan Suriye Kültür Bakanı Muhammed el Ahmed, “Müzenin açılması Suriye’nin halen varolduğuna ve Suriye’nin mirasının terörizmden etkilenmeyeceğine dair gerçek bir mesaj” diye konuştu. Bakan konuşmasında “Bugün, Şam iyileşti” dedi.

Ziyarete açılan kısımda sergilenen eserler arasında antik Palmira kentindeki IŞİD’in zarar verdiği eserlerden El Lat Aslanı, aynı bölgeden dokuma örnekleri ve ülkenin doğusundaki Dura-Europos antik kentinden freskler de yer alıyor.

2011’de başlayan savaşın yıkıcı etkilerinden ve yağmadan korunması amaçlı 2012’de kapatılmış 300 bin civarındaki eser bomba yangın ve selden korunmak amaçlı gizli sığınaklara saklanmıştı.

Kaynak: DW

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.