Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Erkek egemen mesleklerde kadın portreleri

YAZIYOR - Fotoğraf sanatçısı Sinem Giray Toma Balat’da açtığı sergi ile bir yandan kız çocuklarının eğitimi için gelir sağlarken diğer taraftan “Erkek işi” diye görülen alanlarda çalışan kadınların portrelerini sergiliyor. Sergi cuma günü sonlanacak.

Fatoş Erdoğan-

YAZIYOR – Fotoğraf sanatçısı Sinem Giray Toma Balat’da açtığı sergi ile bir yandan kız çocuklarının eğitimi için gelir sağlarken diğer taraftan “Erkek işi” diye görülen alanlarda çalışan kadınların portrelerini sergiliyor. Sergi cuma günü sonlanacak.

Balat Kültür Evi’nde şu sıralar çok anlamlı ve güzel bir sergi ziyaretçileri bekliyor. Fotoğraf sanatçısı Sinem Giray Toma’nın iki senedir üzerinde  çalıştığı ‘Erkek Egemen Mesleklerde Kadın Portreleri’ ve 4500 km motor üzerinde yaptığı yolcuğunda karelediği kadınları konu alan ‘Doğudan Kadın  Portreleri’ temalı sergisi var. 2 kız çocuğu olan Sinem Giray Toma kadın derneklerinde çalışmalarda yer alıyor. ‘Çektiğim her fotoğraf dokunduğum  bir insan olacak’ diyerek fotoğraf çekmeye başlayan Toma’nın geçtiğimiz cuma günü Balat Kültür Evi’nde açılışını yaptığı sergi bir hafta boyunca  açık olacak. İki bölümden oluşan sergide, kadınların yaşamda ne şekilde yer aldıkları ve onlara biçilen rol ve kadınların bu rolleri reddetme  mücadelesi yer alıyor.

“Erkek egemen mesleklerde kadın portreleri” kısmında bize alıştığımızın dışında kesitler sunuyor Toma. Mesela demir ustası denince hangimizin aklına ustanın kadın olduğu gelir ki? Ya da fırında ekmeği pişirenin bir kadın olduğu. İşte Toma bu sergisiyle bizlere erkeklerle akla kazınmış alanlara  girmiş kadınların olduğuna şahitlik ettiği fotoğraf aracılığıyla gösteriyor.

Sergiye ilişkin konuşan Toma serginin gelirinin kız çocuklarına eğitim bursu olacağına dikkat çekiyor.

‘Yapabilirim, yaptım!’

Toma şöyle anlatıyor serginin ve fotoğrafların öyküsünü “Çıkış noktası kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak. Eğitimli bireyler, nesiller yetişmesine vesile olsun istedik. Bu doğrultuda biraz kadına dokunmak istedim. Özellikle bizim coğrafyamızda, ‘Yapamazsın, bu senin işin değil,
beceremezsin’ gibi cümlelere karşın ‘Aslında ben bunu yapabilirim, yaptım’ diyen kadınlarla karşılaştım ve hepsinin de hikayesini dinledim.”

‘Kadınlar her şeyi yapabiliyor, bunu gördüm’

Hikayesini dinlediği kadınların yaşamlarına dokunduğunu aktaran Toma “Çok fazla şey anlattılar, açıkçası gururlandım. Kadınlar her şeyi yapabiliyor, yaptığını da bu fotoğraflarla ortaya çıkartıp bir sinerji yaratmak, diğer kadınlara da örnek sunmak istedim. Serginin çıkış noktası bu ve bu  serginin geliri kız çocuklarının eğitimine aktarılacak” diye anlatıyor.

Önümüzdeki cuma günü sonlanacak sergiye dair “Son bulacak bir sergi değil” diyen Toma gerekçesini şöyle açıklıyor “Çünkü kadının yapabilirliği hiçbir zaman son bulmayacak. Sergi başladı ama bitmeyecek, çok uzun zaman devam edecek. Umarım devam etsin, etsin ki kadınlar devam edebilsin buna inancım sonsuz.”

Toma sergide yer alan fotoğrafların öyküsüne ilişkin “’Erkek egemen mesleklerde kadın portreleri’ sergimin çalışmaları kapsamında farklı bölgelerde insanlara ulaşabilmek için bir yolculuğa çıktım. Buradaki amacım baktığım çerçevenin gördüğüm coğrafyanın farklılık gösterdiğinde daha da
zenginleşeceğine olan inancımdı. 4500 km bir yolculuğu motosiklet üzerinde gerçekleştirdim. Bu yolculukta yolum birçok kadınla kesişti, birçok hikayeye ortak oldum, dinledim, anlattım. Kadın her yerde kadın idi” diyor.

Eksik bir şey var

“Doğudan kadın portreleri” ile “Kız çocuklarının desteklenmesi” başlıklarının sergide nasıl yer bulduğunu aktaran Toma “Bu şartlar altında bu serginin içerisine ‘Doğudan Kadın Portreleri’ni eklememem mümkün değildi. Dolayısıyla bütün bu yaşadıklarımı ve düşündüklerimi bir araya
topladığımda hep aynı çerçevede döndüğümü fark ettim. Eğitimde kız çocuklarının desteklenmesi! Bu proje kapsamında kız çocukların eğitilmesinden  başlayıp, kadınların başarabilme duygusu ile devam edip, ‘başarmış’ ‘yapabilmiş’ birçok kadınla bir araya geldim” diye anlatıyor.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.