Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kayıp yakınları: mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Gülistan Caddesi'nin kendilerine yasaklanması üzerine İHD Batman Şubesi'nde eylemlerini sürdüren kayıp yakınları, 3 metrelik odada kayıpların akıbetini sormaya devam ediyor.

Gülistan Caddesi’nin kendilerine yasaklanması üzerine İHD Batman Şubesi’nde eylemlerini sürdüren kayıp yakınları, 3 metrelik odada kayıpların akıbetini sormaya devam ediyor.

Batman’da kayıp yakınları İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi öncülüğünde her hafta Cumartesi günü Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile 403 hafta boyunca kayıpların akıbetini sordu. 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi’nin ardından ilan edilen OHAL gerekçesi ile 29 Ekim 2016 tarihinden itibaren ise eylemleri yasaklandı. Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray’da düzenledikleri eylemlerinin 700. haftasında ise eş zamanlı olarak Batman’daki kayıp yakınları da eylemlerine kaldıkları 404’üncü haftadan başlama kararı aldı. Kayıp yakınlarının yeniden sokağa çıkma kararının ardından ise Batman Valiliği “güvenlik gerekçesi” ile eylemlerini yasakladı. Yasağa rağmen ise kayıp yakınları 404’üncü haftada eylemlerini gerçekleştirdi.

405’inci haftada ise kayıp yakınlarının eylemleri yeniden yasaklanınca kayıpların akıbetini sormak için yapılan eylem İHD şubesinin üç metrelik koridorunda yapılmaya başlandı. Eylemlerinde 412’nci haftayı geride bırakan kayıp yakınları yeniden Gülistan Caddesi’nde seslerini duyurmak istediklerini belirtti. Kayıp yakınları “Üç metrelik koridorda olmak değil kamuoyuna sesimizi daha çok duyurmak için Gülistan Caddesi’nde olmak istiyoruz” dedi.

ÜÇ KADINA ÜÇ BİN POLİS

Ocak 1995 yılında Kozluk’a bağlı Zediya Mezrası’na yapılan baskın sırasında gözaltına alınan M. Şirin Altu’dan bir daha haber alınamadı. 49 yaşındaki ablası Altusaç Biçici ise kaybedildiği günden bu yana kardeşinin akıbetini sormaktan vazgeçmeyip, faillerin yargılanmasını istediğini dile getiriyor. Yıllardır kardeşinin akıbetini öğrenmek için Gülistan Caddesi’nde olduğunu anlatan Biçici, kardeşini aramaktan vazgeçmeyeceğini ve mücadelesinin süreceğini ifade etti. “Üç metrelik şu koridor benim için kardeşimi aramaya da engel değil. İki yılın ardından Gülistan Caddesi’ne üç kadın çıktık karşımız da ise üç bin polis vardı. Elimiz de ise henüz fotoğraflar yoktu ama bizi Gülistan Caddesi’nden çıkardılar ve şimdi mücadeleme burada devam ediyorum” diye konuştu.

‘FAİLLER YARGILANSIN’

1993 tarihinde 60’ıncı Yıl Ortaokulunda okuduğu yıllarda Hizbullah tarafından birkaç kez tehdit edilen ve Silvan’da kaybedilen Zeki Akyıldız’dan bir daha haber alınamadı. Ablası 53 yaşındaki Birgül Ekinci ise, o günden bu yana ise siyah tülbentini takarak her hafta Cumartesi günü kardeşinin akıbetini aramaya başladı. Mücadelesini daha çok insanın duyacağı bir yerde yürütmek istediğini ve kardeşinin ölü ve ya diri bir şekilde bulunmasını istediğini dile getiren Ekinci, hesap sormayı sürdüreceğini ve faillerin bir an önce yargılanmasını istediğini vurguladı.

‘YASAK KANUNSUZ’

İHD öncülüğünde düzenlenen eylemlerin süreceğini belirten İnsan Hakkı Savunucularından İHD Batman Şube Sekreteri Fahrettin Asutay ise, yasağın kanunsuz olduğuna vurguladı. Eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Asutay, “Kayıp yakınları her hafta buraya geliyor. Bu kayıplar bulunana kadar biz insan hakkı savunucuları mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu mücadelenin bir diğer esas amacı da yeniden kayıpların yaşanmaması içindir” ifadesinde bulundu.

Kaynak: Metin Yoksu / MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.