Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Arkadaşlık ve hoşgörü üzerine bir başyapıt

YAZIYOR- Sevilen çocuk kitaplarının yazarı olan Christine Nöstlinger, Günışığı kitaplığından çıkan 'Konuk Değil Baş Belası' ve 'Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Macera' adlı 2 iki kitabı, küçük okurların sevebileceği kitaplar arasında.

YAZIYOR- Sevilen çocuk kitaplarının yazarı olan Christine Nöstlinger, Günışığı kitaplığından çıkan ‘Konuk Değil Baş Belası’ ve ‘Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Macera’ adlı 2 iki kitabı, küçük okurların sevebileceği kitaplar arasında.

Nöstlinger’ın, pek çok kitabı dünya çocuk klasşkleri arasında. 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandı. Aralarında 1984 Hans Christian Andersen Ödülü ve 2003 Astrid Lindgren Anma Ödülü’nün (ALMA) de bulunduğu önemli ödüllerin sahibi yazarın iki kitabını küçük okuyucularımıza sunuyoruz.

‘Konuk Değil Baş Belası’

Roman’da her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini, karşılıklı hoşgörü ve anlayışın her kapıyı açabileceğini, farklı olanı dışlamamak gerektiğini akılcı bir kurgu ile vurguluyor.

13 yaşındaki Ewald’ın ailesi, İngilizce’sini ilerletmesi için, bir İngiliz çocuğu evlerinde konuk etmeye karar verir. Ewald’ın bu işe fena halde canı sıkılır. Ancak, onun ve ailesinin canını asıl sıkacak şey yoldadır. Son anda bacağı kırılan konuk çocuk Tom yerine tuhaf ağabeyi Jasper iner uçaktan. Jasper’la yaşamak Ewald ve ailesi için alışılmadık bir deneyim olur. Davranışlarının nedenini öğrenmekse, herkeste tam bir şok yaratacaktır.

Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Macera

Günümüz dünyası üzerine zekice bir eleştiri, fantastik bir serüven olan romanında; Hugo, hep en güzel yaşlarında kalacak, hiç büyümeyecek bir çocuktur. Düzen meraklısı ailesi ona göz kulak olsa da, Hugo, kâğıt uçaklarla sık sık gizli yolculuklar yapıp yeni maceralar yaşamanın bir yolunu bulur. Kendi gibi büyümeyen çocukları bulmaya çalıştığı her macerada, farklı ve ilginç pek çok karakterle tanışır: Sürekli bir çatının tepesinde oturup lolipop yalayan, kocaman, şişko çocuk; bir dakikayı yedi kat uzatabilen Zaman Yayıcısı; çaldıkları müzikle herkesi uyutan Tebdili Kıyafet Bayanlar Orkestrası; arsası olmayan uçurtma evde yaşayan kız; karnından şarkı söyleyerek üçboyutlu halılar dokuyan kadın; köpekler, kediler, tavşanlar, kargalar, ördekler…

Hugo, tüm bu yolculukları boyunca, bir yandan da, çok değerli bir şeyi, bilginin en iyi nasıl öğrenileceğini keşfedecektir…

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.