Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

ÇOCUKLUK SURİYE PASAJINDA SERGİLENİYOR

Mimar Erdoğan Altındiş İstiklal Caddesinde bulunan Suriye Pasajında sıra dışı bir sergi ile çocukluğuna olan özlemi sergiliyor. ‘Çocukluğa Özlem’ adlı sergisini 3 ay boyunca sergileyecek olan Altındiş herkesi çocukluklarını görmeye, özlemini gidermeye çağırıyor.

Neval Bulut – 

Mimar Erdoğan Altındiş İstiklal Caddesinde bulunan Suriye Pasajında sıra dışı bir sergi ile çocukluğuna olan özlemi sergiliyor. ‘Çocukluğa Özlem’ adlı sergisini 3 ay boyunca sergileyecek olan Altındiş herkesi çocukluklarını görmeye, özlemini gidermeye çağırıyor.

Bulutlar rengarenk

Şu günlerde Suriye Pasajı’na girerken sizi o yüksek kapıda rengarenk uçurtmalar karşılayabilir. Diyelim ki pasajın içine doğru yürümeye karar verdiniz, başınız muhtemelen kendiliğinden yukarıya çevrilecek, işte o esnada bulutları renk renk koca uçurtmalardan bir gökyüzü görebilirsiniz. En üstteki buluta varmak isterseniz eğer, sağ tarafta iplere asılı “Çocukluğa Özlem” diyen bir yazı sizi son kata yönlendiriyor. En üst katta ise pasajın bir kısmını diğerine bağlayan köprü bir yapı var. Sergi sahibi Mimar Erdoğan Altındiş’in tam da burada başlıyor “Çocukluğa Özlem”i.

Köprü olmak

Kendisine sorulan “Türk müsün Alman mısın?” sorusuna bu köprü ile cevap veriyor. Çocukken, bacaklarındaki engel nedeni ile gittiği Alman’ya ile sonra dönüp yaşamını sürdürdüğü Türkiye O’nu arada bırakıyor kendi deyimi ile. O da arada kalmanın aslında iyi olduğuna karar veriyor, bu köprü ile. Sergi fikri de bu köprüde oluşuyor.

Boşluğu uçurtmalarla doldurdu

İki yapı arasında gelip gittiği bu köprüden aradaki boşluğa bakınca, “Neden bu boşluğu uçurtmalarla doldurmayalım” demiş. İnsanların çocuk ruhuna hitap etmek adına uçurtmaları seçen Altındiş, pasajda yaşayan tüm insanlar için birer uçurtma yapmış. Sadece bu da değil, her biri uçurtma olan bu insanların hikayelerini de röportajlar yaparak öğrenmiş. Bu röportajlar ise basılarak biraz daha ilerde görülecek olan bir odada iplerle tavandan doğru asılı duruyor.

Anıları oda oda gezin

İki binayı birleştiren bu köprünün sonunda serginin önemli kısmının yer aldığı 6 bölümlü daireye giyiliyor. Sergiyi gezmek isteyenleri bekleyen ilk kısım; kaos odası. Çocukken Almanya’dan döndüğünde ilk olarak İstanbul’un karmaşasına girdiklerini söyleyen Altındiş’in bu çocukluk anısı, sergide kaos odası ile hayat buluyor yeniden. Ardından Fransız Sefaletinin bahçesine adım atarken buluyorsunuz kendiniz Altındiş’in çocukluğunda dolaşırken. Amcasının bahçesi Fransız Sefaleti olarak tezahür ediliyor. Bu bahçe hemen sol tarafta Kayserili bir çocuğun yaşamına bırakıyor kendini. 10 yaşına kadar Kayseri’de yaşayan Altındiş’in tedavi için gittiği “kısa” Almanya ziyareti 45 seneyi bulunca Kayseri’ki yarım kalmış çocukluğu da bir özleme dönüyor. İşte bu oda onun bu özleminin maddeleşmiş hali. Ancak Almanya’ya ilk gittiğinde yaşadıkları da O’nunla İstanbul’a dönmüş. 2 ay boyunca kaldığı barakadaki odasını da sergiye taşımış Aldındiş.

Haliç ışıktan ve ayaklarınızın altında

Ara koridorda ise Haliç, Boğaziçi’ne kadar parıl parıl ayaklarınızın altında. Çocukluğa ait olduğunu düşündüğü 100 bin bilyeyi İstanbul Boğazı’na benzeterek yaptığı camdan yola dökmüş.

Bir başka odada tavana asılmış renk renk ince ipler süzülmekte. Bu kısmı ise her bir binanın çatısında bir uçurma düşleyerek yapmış Altındiş. Hemen yanındaki odada onlarca insanın hikayesi. Unutmadan ara koridora yerleştirilen bir projeksiyon, Suriye Pasajı’nın bir kısmından diğer kısımda asılı duran beyaz perdeye Yeşilçam kolajını aktarıyor; nostalji yolculuğu desek her halde abartmış olmayız.

Çocukluğunuzu özlediyseniz onunla buluşun

Tüm bu anlattıklarımız serginin özeti aslında. Attığınız her adımda, girdiğiniz her odada onlarca hikaye, anı ve özlem bulacaksınız.

Eminiz ki herkes kendisinden bir parça bulacak; cam bilye, gazoz kapağı, siya beyaz ekran televizyon, film afişleri, şimdilerde evlerde göremediğimiz koltuklar, masalar ve daha nicesi.

Siz de çocukluğunuzu özlediyseniz ve göresiniz geldiyse, sizi Suriye Pasajı’nda bekliyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.