Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Pompeo, Kaşıkçı olayını Erdoğan’la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendirmek üzere Türkiye’ye geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Esenboğa Havalimanında gerçekleşen kabul, saat 10.10’da başladı, 35 dakika sürdü.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı öğrenildi.

Pompeo’nun görüşmede, Suudi Arabistan temaslarına ilişkin bilgi verdiği belirtildi. Görüşmede ayrıca Menbiç ve Brunson krizinin de gündemde olduğu belirtiliyor.

SUUDİ ARABİSTAN’A GİTMİŞTİ

Pompeo, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere dün Riyad’a gitmişti. ABD’li Bakan burada Kral Selman bin Abdülaziz, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil el-Zübeyir ile görüşmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisinden konuyla ilgili Türkiye’yi ziyaret etmesini istediğini belirten Pompeo, “Türk ve Suudi yetkililerle, incelemelerini bitirip bulunanları açıklayıncaya kadar yakın temasta olmaya devam edeceğiz.” demişti.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na ait konutta yapılması planlanan arama çalışmaları iptal edildi. Konut önündeki polis bariyerleri kaldırılırken, arama heyetinde bulunan Suud yetkililere ulaşılamaması nedeniyle konsolosluğa ait konutta arama yapılamadığı öğrenildi.

Washinton Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda dün gece 9 saat süren arama yapılmıştı. Konsolosluk binasında toplanana deliller emniyete götürülmüştü.

NYT: KAŞIKÇI’YI ÖLDÜREN 5 KİŞİNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

New York Times (NYT) gazetesi, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi için Türkiye’ye geldiği belirtilen kişilerden 5’inin kimliğinin tespit edildiğini iddia etti. Gazetenin iddiasına göre, Türkiyeli yetkililer olaya karışan bazı kişilerin kimliğini belirledi. Buna göre şüphelilerden biri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a yolculuklarında eşlik eden bir diplomat, bir diğeri ise Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ve tıp kurumlarında yüksek rütbeli görevlerde bulunan bir adli tıp uzmanı. NYT, diğer üç şüphelinin de Suudi Arabistan güvenlik yetkilileri olduğunu ileri sürdü

NYT haberinde, “Türk yetkililerin söylediği gibi bu adamlar, Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de ortadan kaybolduğu Suudi konsolosluğunda bulundularsa, orada o gün ne olduğuna ve Prens Muhammed’e doğrudan bir bağlantı sağlayabilirler. Bu, Kaşıkçı’nın Veliaht Prens’ten habersiz bir şekilde, serserilerin düzenlediği bir operasyonda öldüğü iddiasını da ortadan kaldırır. Böyle bir bağ, Beyaz Saray ve ABD Kongresinin bu tür bir açıklamayı kabul etmesini de daha zor bir hale getirir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

ABD’Lİ SENATÖR: AMERİKAN BAŞKANININ KRALIN SÖZCÜSÜ GİBİ DAVRANMASININ BEDELİ NE?

ABD’de Demokrat Parti’nin ileri gelenlerinden Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Donald Trump’ı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda kaybolması olayındaki tavrı nedeniyle eleştirdi.

ABD Başkanının Riyad yönetimine gereken tepkiyi verememesini, Trump’ın Suudilerle olan şahsi ekonomik ilişkilerine bağlayan Warren, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Suudiler yıllarca Donald Trump’ın batık işletmelerini kredileriyle kurtardılar. Bugüne kadar kaç para aldı acaba? Amerikan Başkanının Suudi Kralının sözcüsü gibi davranmasının bedeli ne? Trump vergi hesaplarını yayınlasın da görelim.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrensel

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.