Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

AKP döneminde her çocuk borçlu doğuyor

AKP döneminde borçlanma oranının 88 kat arttı, her çocuk borçlu olarak dünyaya geliyor.

AKP döneminde borçlanma oranının 88 kat arttı, her çocuk borçlu olarak dünyaya geliyor.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye’de yaşanan ve her geçen gün artan borçluluğa dair bir rapor hazırladı. AKP döneminde borçlanma oranının 88 kat arttığını belirten CHP’li Bingöl, Türkiye’de doğan her çocuğun borçlu olarak dünyaya geldiğini ifade etti.

Rapora göre, Türkiye’de en yaygın borçlanma biçimi tüketici kredileri. Tüketici kredilerinin meslek gruplarına göre dağılımına ilişkin sonuçlara göre, borçlu kesimin yüzde 64.6’sı ücretli çalışanlardan oluşuyor. AKP iktidara geldiğinde vatandaşın kredi kartı ve tüketici kredisi borcu yaklaşık olarak 6.5 milyar TL iken, bugün bu borç 575 milyar TL’ye çıkmış durumda. Yani AKP’nin iktidar olduğu yıldan bu yana halkın borçlanması tam 88 katına çıktı.

Bugün Türkiye’de toplam 32 milyon kişinin kredi kartı borcu var ve 3 milyon 248 kişi kredi kartı ve/veya bireysel kredi alacakları yüzünden “yasal takipte”. Rapora göre, Türkiye, kredi kartı borcunu kapatmak için tüketici kredisi kullanan, tüketici kredisi borcunu kapatmak için ise tekrar kredi çeken bir ülke haline getirildi.

Geliri asgari ücretin altında veya asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanların borçlanmasında yaşanan artışa da dikkat çekiliyor. Geliri 0-1000 lirası arasında olanlarda borçlu sayısı 10 kat artarak 4 milyona yaklaşırken, geliri 0-2000 lira aralığında olanlarda ise bu sayı 3.5 kat artarak 7 milyona yaklaşmış durumda.

EKONOMİK VE SİYASİ BASKILAR VAR

Hazırlanan raporda, borçluluğun neden olduğu ekonomik ve siyasal sonuçlar doğurduğu da vurgulandı. Meslek grupları ve ücretler arasındaki farka bakmaksızın artan borçluluk, vatandaşlar üzerindeki ekonomik ve siyasi baskıyı her geçen gün arttırıyor. Borçluluk sebebiyle, vatandaş ses çıkaracağı, tepki göstereceği durumlarda sessizleşiyor. Borçlandırma ile emekçiler fazla mesaiye, düşük ücretlere, kötü ve baskı altındaki çalışma koşullarına karşı razı ediliyorlar.

HER ÇOCUK BORÇLU DOĞUYOR

Türkiye’de ana rahmine düşen her çocuğun borçluluk sarmalında olduğunun belirtildiği raporda, borçluluğun bütün gelir grupları için geçerli bir sorun olduğu belirtildi. Borçlanmayla halkın bugününün değil, geleceğinin de iktidar eliyle denetlenir hale getirildiği , “Borç yükü altındaki emekçilerin artık değişikliğe ne tahammülü ne de cesareti kalmıyor” dendi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.