Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Namme’nin avukatı: HAKİM ERKEKLERLE EMPATİ KURUYOR

Zülal Koçer-

YAZIYOR- Evliliği boyunca Kazım Aydemir’in şiddetine, cinsel saldırılarına uğrayan ve ölmemek için öldürmek zorunda kalan Namme Öztürk’ün yargılandığı davada 12 yıl hapis verilmesini dava avukatı Diren Cevahir Şen değerlendirdi. Şen; mahkeme başkanının kararı verirken Namme ile değil O’nu defalarca öldürmek isteyen erkek ile empati kurduğunu belirterek “Yargı bu kararla diyor ki, ‘siz şiddet anında kendinizi savunamazsınız, öleceksiniz! Ölmezseniz biz sizi sanık olarak buraya çıkartıp yargılar ve ceza veririz” dedi.

Kendisine sistematik şiddet uygulayan, en son da öldürme teşebbüsünde bulunan boşandığı Kazım Aydemir’i öldüren Namme Öztürk’ün yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme heyetinde yer alan kadın üyenin muhalefet şerhi koymasına rağmen diğer iki erkek üyenin Namme Öztürk’e “insan öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası verilmesi yönündeki kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Namme’nin öldürme eylemini korku ve heyecan içinde işlemiş olması nedeniyle de ceza 12 yıla 6 aya düşürüldü. Öte yandan savcı mütalaası meşru müdafaa yönünde.

Ölmemek için öldürmek zorunda kalan Namme’nin dava avukatı Diren Cevahir Şen, savcı mütalaası ve bir üyenin muhalefet şehrine rağmen verilen bu kararı değerlendirdi.

‘İKİ ERKEK ÜYE 10 CELSEDİR ISRARLA NAMME’Yİ TUTUKLU YARGILIYOR’

“Namme öldürme suçundan 15 yıl ceza aldı indirim ile 12 buçuk yıla indirildi cezası. Karar heyetteki iki erkek üyenin oyuyla alındı” sözleri ile verilen kararın erkek yargı kararı olduğunu vurgulayan Şen, karara tepki gösterdi. Heyette yer alan kadın üyenin tutumuna dikkat çeken Şen “Aynı kadın daha önce, yargılama devam ederken Namme’nin tutuksuz yargılanmasını talep etmişti ama ısrarla iki erkek üye Namme’yi 10 celsedir tutuklu yargılıyor” dedi.

Şen 17 Eylül’deki celsede savcının meşru müdafaa yönünde mütalaa verdiğini hatırlatarak “Ona göre de diyoruz ki sanığın fiili özetle meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmelidir çünkü hayatına yönlendirilmiş bir saldırı var. Ki bu saldırıyı def etmek için böyle bir yola başvurmuştur diyordu biz onun için umutlandık. Esas hakkında savunmamızı bugün yaptık. Savcılık mütalaasını genişletti. Ceza yasasında iki tane madde var. 1/25 meşru müdafaa bir de 27/2 var” diye konuştu.

‘UMUTLANDIK’

27/2 sınırın aşılması sebebiyle ceza verilmesine yer olmadığı ile ilgili bir hüküm ve bu hüküm daha önce Yasemin Çakal davasında da uygulanmıştı. Bu maddeyi yorumlayan Şen “Yani ‘;meşru müdafaa değil ama ceza verilmesine gerek yoktur’; der bu madde. Şüphesiz bu kadınların fiilleri meşru müdafaa olarak değerlendirilmesi gerektiğini hala söylüyor ve düşünüyoruz. Savcılık bugün mütalaasını yine meşru müdafaaya atıfta bulunarak Namme’nin fiilinin 27/2’den değerlendirilebileceğini söyledi” ifadelerine yer verdi.

‘MAHKEME BAŞKANI KADINLARI SALONA DAVET EDİP, KARARI OKUDU’

Tüm bunların kendilerinde davanın akıbetine dair umut yarattığını kaydeden Şen “Namme’nin tahliye olacağına inancımız çok yüksekti” dedi. Davayı baştan beri kendileriyle birlikte pek çok kadın ve kadın kurumunun takip ettiğini aktaran Şen “Mahkeme başkanı kararı okuyacağı zaman dışarıda bekleyen tüm kadınları içeri davet etti, bu bizde olumlu bir karar açıklanacağı umudunu yarattı. Fakat maalesef mahkeme başkanı Namme ile değil ona sistematik şiddet uygulayan erkekle empati kurarak bir karar verdi” ifadelerini kullandı.

‘KADIN VE ŞİDDET DOSYALARINA BAKAN HEYET KADINLARDAN OLUŞMALI’

Şen sözlerini şöyle sürdürdü; “Aslında kadın ve şiddet dosyalarına bakan mahkeme heyetinin sadece kadınlardan oluşması gerekiyor. Bunun sebebi ise şöyle; yargılamaları yaparken asla kadınla, kadının yaşadığı hayatla empati kurmuyorlar.”

‘HUKUKİ DEĞİL’

Kararın adil olmadığını dile getiren Şen “Dosyada sanık anlatımları var, Namme’nin ilk celseden beri duruşu, tutumu olayları olduğu gibi izah edişi var. Karşı tarafın bütün delilerinin çürümesi ve karşı tarafın bütün temelsiz sadece kurgudan ibaret beyanları açıkça görülüyor. Uydurma beyanları her celsede çürütüldü. Bazen komik senaryolar yazıldı karşı taraftan. Adli tıp anabilim dalı incelemesi var” diyerek heyetin verdiği kararı hukuki bulmayarak eleştirdi.

‘KARAR KADINLARA VERİLMİŞ BİR MESAJDIR’

Şen son olarak bu karar ile birlikte mahkeme heyetinin kadınlara bir mesaj verdiğini belirterek şöyle konuştu, “Yargı bu kararla diyor ki, ‘siz şiddet anında kendinizi savunamazsınız, öleceksiniz! Ölmezseniz biz sizi sanık olarak buraya çıkartıp yargılar ve ceza veririz. Yani kadınlar ölmedikleri için cezalandırılıyorlar. Mahkeme yine erkekler yönünde karar verdi. Bu karar kadınları cezalandırmaktır.”

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.