Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP’li Filiz Buluttekin: Operasyonların amacı HDP’yi işlevsizleştirmek

HDP, 25 kişinin gizli tanık ifadeleri ile tutuklanmasına tepki gösterdi, operasyonların amacının HDP’yi işlevsizleştirmek olduğunu ifade eden Buluttekin, ülkeye demokratik yönetim yerleşene kadar mücadelelerinin yükselerek devam edeceğini vurguladı.

HDP, 25 kişinin gizli tanık ifadeleri ile tutuklanmasına tepki gösterdi, operasyonların amacının HDP’yi işlevsizleştirmek olduğunu ifade eden Buluttekin, ülkeye demokratik yönetim yerleşene kadar mücadelelerinin yükselerek devam edeceğini vurguladı.

Diyarbakır’da 25 kişinin tutuklanması üzerine açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin, arkadaşlarının gizli tanık beyanları ile tutuklandığına dikkat çekerek, “En son Rahip Brunson olayında bir kez daha görüldü ki gizli tanıkların aslında gerçekle bir ilgileri yok” dedi. Operasyonların amacının HDP’yi işlevsizleştirmek olduğunu ifade eden Buluttekin, ülkeye demokratik yönetim yerleşene kadar mücadelelerinin yükselerek devam edeceğini söyledi.

Diyarbakır merkezli 9 ilde yapılan operasyonlar sonucu aralarında gazeteci ve siyasetçilerin olduğu 141 kişiden 25 kişi “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanırken, bir kısmı adli kontrol şartıyla 115 kişi de serbest bırakılmıştı. Gözaltına alındığı Diyarbakır TEM Şubesi’nde kalp krizi geçiren DTK Eş Başkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu hakkındaki gözaltı kararı da kaldırıldı. Doktorlardan edinilen bilgilere göre, Aydoğdu’nun sağlık durumu iyi olduğu ancak gözlem altında tutulmaya devam edilecek.

Tutuklamalar ilişkin HDP Diyarbakır İl Örgütü’nde basın toplantısı yapıldı. Açıklamaya HDP milletvekilleri Musa Farisoğlu, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Semra Güzel’in yanı sıra DBP, HDP yöneticileri katıldı.

Yapılan basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin, Türkiye’nin neredeyse tamamının açık cezaevi haline geldiğini ifade etti.

GERÇEKLE İLGİSİ OLMAYAN İTHAMLAR

Türkiye genelinde siyaset yapan bu kadar siyasetçinin gözaltına alınmasını ve tutuklanmasına gerekçe olarak nereden yapıldığı belli olan bir ihbar yazısının gösterildiğini belirten Buluttekin, “Bu ihbardan sonra oluşturduğu açıkça belli olan gizli tanıklar arkadaşlarımız hakkında gerçeği olmayan ithamlarda bulunmuşlardır. En son Rahip Brunson olayında bir kez daha görüldü ki gizli tanıkların aslında gerçekle bir ilgilerinin olmadığını, emniyetin kurmaca tanıkları olduğu aşikârdır” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.