Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Çocuk İstismarına Bilinçli Yaklaşım Eğitimi’nin İlki Gerçekleşti

YAZIYOR- İHD Çocuk Hakları Komisyonu Çocuk İstismarına Bilinçli Yaklaşım adlı eğitim dizisinin ilkini gerçekleştirdi. Çocuk istismarında geliştirilecek yaklaşımın ne olacağına ve mevcut yaklaşımlara dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu çocuk istismarında geliştirilecek yaklaşımın ne olacağına ve mevcut yaklaşımlara dair gerçekleştirdiği eğitim dizisinin ilkini gerçekleştirdi. İHD’nin Taksim’de bulunan İstanbul şubesinde gerçekleşen eğitim çalışmasında konuşmacı olarak Sosyal Hizmetler Uzman Dr.Figen Paslı ve Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr.Seher Akbaş katıldı.

Eğitim çalışmasında ilk olarak Dr. Figen Paslı konuştu. Paslı çocuğun istismar sürecini en başından itibaren anlatarak tez çalışmasında elde ettiği verileri paylaştı. Bir çocuk istismara uğradığında neden ilk başta istismarı gizlediğine ilişkin nedenleri anlatan Paslı “İstismar ailede anlatılacak olursa anlatılan kişi anne oluyor. Anne de çocuğa inanmayabiliyor, yanlış anladığını düşünebiliyor ya da başka kaygılar taşıyabiliyor” ifadelerine yer verdi. İstismarın ensesti içermesi durumunda çocuğun konuşmasının daha güç olduğunu kaydeden Paslı, “Çocuk, yaşadığı olayı artık kaldıramayacak noktaya geldiğinde, bu içsel bir şey, olayın ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.

İstismara uğradığında, çocuğun bunun davranışlara yansıttığını örneklerle anlatan Paslı, istismarı ilk olarak öğrenen kişinin genelde öğretmen olduğuna dikkat çekti.

İstismarda, yasal sürecin, koruma sürecinin nasıl işletildiğini anlatan Paslı’nın sunumu soru cevap ile son buldu.

Eğtim Prof. Dr.Seher Akbaş’ın sunumu ile devam ediyor…

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.