Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Çocuk Edebiyatı:  Keyifle okunacak 5 çocuk kitabı

Gazete Yazıyor ekibi olarak siz ebeveynlere çocuklarınızla harika kitaplar okumanız için hazırladığımız kitap tanıtımı yazı dizimize devam ediyoruz.

 

Küçük Prens –

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry’nin yazmış olduğu ve içerisinde evrensel mesajlar barındıran, çocuk kitabı olarak aklımızda yer etse de aslında her yaşa ve her kesime hitap eden muhteşem bir kitaptır.

Yazarımızın uçağı bozulur ve çöle iniş yapmak zorunda kalır. Çölde Küçük Prens ile karşılaşır ve Küçük Prens ona kendi serüvenini anlatır. Kitap aslında Küçük Prens’in yazarımıza anlattığı şeylerden ibarettir. Küçük Prens aslında bir gezegende yaşamakta ve orada gül yetiştirmektedir. Gülünü daha iyi nasıl yetiştirebileceğinin yollarını aramak için gezegenler arası dolaşır ve her birinde kötü özellikler yakalar ve bu yüzden oralardan vazgeçer. Sonra Dünyaya gelir ve burasının çok kalabalık ve büyük olduğunu fark eder. İnsanlara bakar ve insanlıklarından çok, varlıklarından görünüşlerinden değer biçtiklerini görür.

 

Sekoyana’nın Kapıları —

Kitap, Sekoyana’nın tuttuğu günlükleri de içeriyor. Bu günlüklerde felsefi düşünce açısından bakıldığında insan-doğa ilişkisini görüyoruz. Sekoyana’nın doğaya yönelişinin temelinde doğaya egemen olma değil, onu anlama çabası yatıyor. “Sadece güneşin doğuşunu ve şafağı değil, eğer mümkünse Doğa’nın kendisini beklemek için geldim ormana” diyen Sekoyana, doğayla arasına mesafe koymadan onunla bütünleşmeyi seçiyor.

 

Saçlarımda Soru İşaretleri –

Mert dört yaşında geçirdiği ateşli hastalık sonucunda korku duygusunu kaybeder. Normalde onu korkutması gereken şeyler artık korkutmamaktadır. Bu onun özgürlük, keşfetme ve merak duygusunu güçlendirir. Her şeyi anlamak ister, bu yüzden sürekli soru sorar.

zaten saçlarının dalgası bile soru işaretidir. Korku duymayan çocuğunu korumak isteyen annesi, olması gerekenden daha korumacı davranmaktadır. Çocukluğunu bir hapishanede kaybetmekte olduğunu düşünür Mert. Bir gün, savaşta bir bombardıman sırasında kızını ve eşini kaybeden Suso’yla karşılaşır ve birlikte bir özgürlük yolculuğuna çıkarlar, bambaşka dünyalara doğru yol alırlar.

Momo –

Kitapta zamanın önemi ve sürekli çalışıp, birbirlerine ve doğadaki güzelliklere vakit ayırmadıkları bu süreç içerisinde nasıl birer makine parçası haline geldikleri akıcı bir tarzda anlatılmaktadır

 

 

Martı –

Özgürlük,direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş.Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap.Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jeneten sizlerede güzel bir örnek olacak.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.